Gartraukiai

gartraukiaiŠiais laikais sunku įsivaizduoti virtuvę be daugelio virtuvės baldų ir buitinių prietaisų, kurių yra labai daug ir įvairių. Tačiau daugelis žmonių, kaip svarbiausią prietaisą savo virtuvėje, nurodo garų surinktuvą, nepaisant to, kad šis prietaisas nėra būtinas tiems, kurie labai retai arba niekada negamina maisto savo virtuvėje. Bet nenuostabu, kad tiems, kurie praleidžia virtuvėje daug laiko gamindami maistą, garų surinktuvas tampa vienu iš būtiniausių buitinių virtuvės prietaisų. Šiandieninėje virtuvėje gartraukis tapo toks pat svarbus išradimas kaip kaminas, kuris senovėje suteikė galimybę gyventi namuose, kur virtuvės baldai nebuvo aprūkę, o akių negraužė dūmai. Dabar, kai madinga tapo virtuvės ir svetainės ar net viso būsto bendra erdvė, tapo svarbus ne tik gartraukio tipas, bet ir išvaizda. Šiandieninė gartraukių pasiūla tikrai didelė, todėl labai sunku išsirinkti būtent tokį garų surinktuvą, kuris geriausiai atitiktų lūkesčius, juk šis prietaisas gali tapti virtuvės, joje stovinčių baldų ar net visų namų vizitine kortele. Atsižvelgiant į tai, reikia žinoti kokie yra gartraukių modeliai ir jų veikimo principai, tam, kad išsirinktum tinkamiausią prietaisą savo virtuvei. Šiame straipsnyje pristatysime pagrindines, dažniausiai naudojamų garų surinktuvų rūšis.

Darbo našumas

Oras virtuvėje bus švarus, o virtuviniai baldai bus apsaugoti nuo garų poveikio, priklausomai nuo gartraukio darbo našumo. Gartraukio darbo našumo (galingumo) rodiklis rodo, kiek nemalonių kvapų jis gali sugerti per vieną valandą. Garų surinktuvo galingumas matuojamas kubiniais metrais per valandą. Šių prietaisų darbo našumas gali būti nuo 200 („Amica OS 6 W“) iki 800 m3/h („Teka DP 90“). Galingumas dažniausiai priklauso nuo variklio. Yra modelių kurie turi ne vieną, o du variklius, kartais net aštuonis dėl šios savybės gartraukiai būna galingesni. Naudojant juos, virtuvės baldai ir visa virtuvė bus garantuotai apsaugota nuo garų poveikio. Tačiau su papildomu varikliu atsiranda papildomas elektros energijos suvartojimas. Nuo variklių skaičiaus priklauso gartraukio kaina.

Triukšmo lygis

Labai svarbu triukšmas, kurį sukelia garų surinktuvas, ypač tiems, kurių butas arba virtuvė mažesni arba virtuvė yra bendroje gyvenamojoje patalpoje. Netriukšmingais gartraukiais laikomi tie prietaisai, kurių triukšmo lygis neviršija 50–60 decibelų.

Pirmasis apsilankymas parduotuvėje įtikins, kad gartraukių modeliai labai skiriasi vienas nuo kito. Jų rūšių yra daugybė, o skirtumai pastebimi ne tik išvaizdoje, bet ir galingume, oro valymo technologijoje, filtrų rūšyse ir t. t.

Gartaraukiai skirstomi į tipus pagal savo tvirtinimo būdą:virtuves-baldai-garu-surinktuvas-3

  1. Gartraukiai kabinami ant sienos. Tai dažniausias ir labiausiai įprastas pasirinkimas. Šios rūšies garų surinktuvai tvirtinami virš kaitlentės ir dažniausiai prijungiami prie ventiliacijos angos. Virtuvės baldai nėra naudojami, kaip prieglopstis šios rūšies gartraukiams, jie nėra į juos integruojami, bet jų būna įvairaus pločio – nuo 50 iki 120 cm. Prie šios rūšies gartraukių galima priskirti ir teleskopinį garų surinktuvą. Jis ypatingas savo savybe, kuri leidžia jį sustumti, kai yra nenaudojamas. Tai puikus pasirinkimas kurie nori prietaiso kabinamo ant sienos, o kartu ir prietaiso kuris neužimtų daug vietos.virtuves-baldai-garu-surinktuvas-4
  2. Įmontuojami gartraukiai. Šios rūšies garų surinktuvai įmontuojami į pakabinamas spinteles Jie taip pat prijungiami prie ventiliacijos angos. Šio tipo gartraukius paslepia virtuvės baldai todėl dizaino požiūriu, jie tampa neutraliais. Pagrindinis įmontuojamo gartraukio privalumas svarbus mažoms virtuvėms: prietaisas neužims daug vietos, todėl likusią spintelės dalį galėsite naudoti prieskoniams ar nedideliems daiktams susidėti. Kaip ir kabinami ant sienos, taip ir įmontuojami gartraukiai būna įvairių pločių.

virtuves-baldai-garu-surinktuvas-51

  1. Erdviniai gartraukiai. Jie tvirtinami prie lubų virš kaitlentės. Šis sprendimas naudojamas tuomet, kai kaitlentė įmontuota virtuvės balduose, stovinčiuose ne prie sienų. Dėl šios savybės būtina itin tiksliai įrengti elektros ir ventiliacijos pajungimo taškus.

gartraukiai

  1. Kertiniai gartraukiai. Šie garų surinktuvai yra panašios konstrukcijos kaip ir kamininiai (kabinami ant sienos), tik jie montuojami virtuvės kampe. Jie idealiai tinka tiems, kurių virtuvėje nedaug vietos.
  1. Universalūs gartraukiai. Jie tinka įvairiose virtuvėse. Virtuvės baldai su tokio tipo gartraukiu lengvai suderinami nes šie prietaisai gali būti montuojami ir po spintele, ir atskirai. Dėl šios priežasties jie yra labai populiarūs.

Virtuvinių gartraukių rūšys

virtuves-baldai-garu-surinktuvas-7

Yra dvi virtuvinių gartraukių rūšys: ištraukiantis, įsiurbiantis.

Ištraukiantis (kamininis) gartraukis

Kamininiai gartraukiai (pvz., „Mastercook Verso 90“) patys populiariausi Lietuvos parduotuvėse. Jų veikimo principas paprastas ir lengvai suprantamas: visi kvapai, riebalai per kaminą yra išmetami į išorę. Šio tipo garų surinktuvas būna sujungtas su ventiliacijos sistema.

Pagrindiniai kamininių gartraukių privalumai:

    • Ištrauktas oras yra išmetamas į išorę;

    • Pigus eksploatavimas.

Pagrindiniai kamininių gartraukių trūkumai:

    • Vietoje, kurioje norite pakabinti gartraukį, būtinai turi būti ventiliacijos anga, dėl to gali kilti sunkumų montuojant;
•Privalu turėti papildomą ventiliacijos angą, jeigu negalima prie jos montuoti, būtina dažnai vėdinti virtuvės patalpas.

Įsiurbiantis gartraukis
Šiuo atveju oras yra valomas filtrais su aktyviąja anglimi. Oras nėra išmetamas lauk, o cirkuliuoja virtuvėje.

Pagrindiniai įsiurbiančių gartraukių privalumai:

    • šios rūšies garų surinktuvas gali būti įmontuotas bet kokioje virtuvėje;

    • virtuvės baldai lengviau suderinami su šios rūšies gartraukių dizainu;

Pagrindiniai įsiurbiančių gartraukių trūkumai:
• filtrai esantys gartraukyje turi būti nuolat keičiami;
• mažiau efektyvūs negu kamininiai gartraukiai;
• anglies filtras nesugeria cigarečių dūmų.

Gartraukių dydis

Gartraukiai taip pat skirstomi pagal dydį. Virtuvė ir virtuvės baldai atrodys skoningai, jeigu išsirinksite tinkamo dydžio prietaisą. Renkantis gartraukio dydį, reikia atkreipti dėmesį į jo plotį ir diametrą. Pagal diametrą gartraukiai skirstomi į siauresnius, kurių diametras yra 60 cm, ir platesnius – 90 cm. Galima surasti ir nestandartinio diametro gartraukių: 50, 100 ir 120 cm.

Gartraukio darbo rūšis

Gartraukis gali dirbti atvirai arba uždarai. Atvirai garų surinktuvas dirba, kai yra prijungtas prie ventiliacijos angos. Šiuo atveju visi nešvarumai iš virtuės išmetami lauk. Uždarai gartraukis dirba, kai nešvarumai sulaikomi ir cirkuliuoja uždaroje cirkuliacijos sistemoje. Yra modelių kurie gali veikti abiem būdais (pvz. „Bosch DKE 955 E“).

 Naujausios garų surinktuvų funkcijos

Gamintojai vis tobulina gartraukius, kad virtuvės baldai ir virtuvė būtų kuo geriau apsaugota nuo garų poveiko, taip pat dėl to, kad jums būtų kuo maloniau dirbti virtuvėje. Daugelis šiuolaikinių modelių turi valdymo sistemą leidžiančią pasirinkti darbo būdą, greitį ir apšvietimą.
Yra modelių, kur gartraukiai patys praneša apie tai, kad reikia pakeisti susidėvėjusius filtrus. Taip pat galima nustatyti, kada garų surinktuvas turi baigti darbą. Labai svarbu yra gartraukio apšvietimas. Standartu laikomas 2–4 lempų apšvietimas.

Šiuolaikinis gartraukis turi būti ir funkcionalus, ir atrodyti estetiškai, ir idealiai tikti konkrečiai virtuvei. Tam, kad jūsų virtuvės baldai ir virtuvė būtų apsaugoti nuo garų poveikio, kad oras virtuvėje nebūtų persisunkęs įvairiausiais kvapais, reikia suprasti kas yra geras gartraukis ir moketi jį išsirinkti.