Šaldytuvas

saldytuvas, moderni virtuve, retro virtuve, plieninis stalvirsisNeįsivaizduojame virtuvės be šaldytuvo. Dabar jų yra tiek daug. Galime rinktis spalvas, dydžius, skirtingas funkcijas. Šaldytuvas turi būti ne tik praktiškas, bet ir kokybiškas. Visi virtuvės baldai ir šaldytuvas turi susijungti į vieną visumą, taip bus pasiektas tikslas turėti stilingą ir praktišką virtuvę.

  1. Matmenys. Šaldytuvų yra įvairių dydžių. Nepaisant minėtų europietiškų standartų, žmogus turi nuspręsti, kokią vietą šaldytuvas užims tarp jo virtuvės baldų. Būtina išsirinkti ir tiksliai išmatuoti vietą, kur bus statomas šaldytuvas. Žinant tikslius išmatavimus, pagal juos galima ieškoti tinkamiausio modelio. Priešingu atveju yra tikimybė, kad šaldytuvas netilps į jūsų norimą vietą arba net netilps pro jūsų namų duris.
  2. Tūris. Tūrį reikia išskirti nuo paprastų matmenų, nes jis ypatingai svarbus. Daugelio šaldytuvų dydžiai nėra labai proporcingi tūriui. Todėl, kad šaldytuvas neužgoštų kitų virtvės baldų ir tuo pačiu būtų talpus reikėtų orientuotis į 50 l. ribą. Jeigu gamintojas nurodo, jog į agregatą gali sutilpti 50 l. maisto, tai yra pakankamas rodiklis. Tačiau reikia nepamiršti, kad kiekvieno žmogaus poreikiai yra skirtingi. Jeigu jūsų virtuvė maža tai rinkitės kompaktišką šaldytuvą. Standartinė šaldytuvo talpa vienam asmeniui yra apie 120 litrų. Įprastinei 4 asmenų šeimai optimalus 210 litrų talpos šaldytuvas. Šaldikliui priimtina norma yra nuo 50 litrų vienam asmeniui. Jeigu apsiperkate kartą per savaitę ar rečiau, tikėtina, kad Jums reikia didesnio šaldiklio.
  3. Tipas. Priklausomai nuo matmenų reikia išsirinkti šaldytuvo tipą: vienadurį arba dvidurį. Dažniausiai pasirenkami dviduriai šaldytuvai, tačiau vėl reikia atkreipti dėmesį į savo poreikius, o taip pat į kitus virtuvės baldus. Šaldytuvas gali būti laisvai pastatomas arba montuojamas į baldus, su šaldikliu viršuje, apačioje, šaldytuvo viduje arba be šaldiklio. Ar reikia šaldiklio ir kokio – spręsti jums. Laisvai pastatomų šaldytuvų pasirinkimas yra labai didelis. Jeigu nusprendėte pasirinkti, kad jūsų virtuvės baldai atrodytų kitaip, nei įprasti tai rinkitės įmontuojamą šaldytuvą. Jų pasirinkimas nėra toks gausus, kaip laisvai pastatomų. Pasirinkę tokį šaldytuvą lengvai išlaikysite vienodą visos virtuvės stilių, nes jų durelių danga paprastai parenkama kaip ir virtuvės baldų. Jų funkcijos tokios pačios kaip ir laisvai pastatomų šaldytuvų. Tačiau negalėsite tokio šaldytuvo perstatyti, taip kaip laisvai pastatomo.
  4. Šaldymo sistema. Jau minėjome, kad dinaminė šaldymo sistema yra pranašesnė už statinę. Tačiau tokio tipo šaldytuvai turi ventiliatorių. Dėl to jis gali dirbti šiek tiek garsiau nei kiti agregatai. Tylus prietaiso veikimas yra privalumas, bet neretai patys vartotojai netenka galimybės pasimėgauti šiuo gėriu dėl to, kad pastato šaldytuvą netinkamai. Būtina prietaisą pastatyti taip, kaip nurodė gamintojas su visais rekomenduojamais tarpais tarp kitų virtuvės baldų ar sienų.
  5. Ekonomiškumas. Nuolat brangstant energijos ištekliams, protinga rinktis ekonomišką šaldytuvą, todėl pirkite atsižvelgdami į tai, kad jie būtų elektros energiją tausojantys prietaisai (aukščiausios energijos klasės techniką kaip „A“, „A“+, „A++“).Europos Sąjungos išskirtos energijos efektyvumo klasės yra nuo „A“ iki „G“. Nors aukštesnės klasės šaldytuvai kainuoja daugiau, tačiau po kelerių metų atsiperka (lyginant prieš tarkim B klasės šaldytuvą).
  6. Gamintojas. Šiais laikais yra daugybė garsių gamintojų pavadinimų. Sunku pasakyti kuris iš jų gamina geresnius prietaisus. Todėl prieš perkant tokį daiktą verta pasikonsultuoti su žmonėmis kurie jau turi vienos ar kitos firmos gaminį ir išgirsti jų nuomonę. Reikia nepamiršti, kad garsios firmos nenori suteršti savo gero vardo ir stengiasi užtikrinti kokybę.
  7. saldytuvasŠviežias maistas. Norite, kad maistas šaldytuve ilgiau išliktų šviežias? Tuomet atkreipkite dėmesį į šias funkcijas:
  • No – frost sistema – leidžianti palaikyti sausą orą ir užšaldyti produktus be šerkšno, dėl to maistas išsaugo beveik visas naudingas medžiagas. Taip pat šaldytuvų su no – frost sistema nereikia atšildyti, todėl yra paprastesnis bei patogesnis jo naudojimas ir priežiūra. Kaip tai veikia? Šaldytuvo ventiliatorius užtikrina oro cirkuliaciją, drėgnas oras išstumiamas į kondensatorių. Kondensatoriuje drėgmė, virtusi vandeniu, teka į kompresorių ir ten tiesiog išgaruoja.
  • Nulinė zona – tai speciali zona šviežiems greitai gendantiems produktams (mėsai, žuviai, pienui ir pan.). Šioje zonoje palaikoma nuliui artima temperatūra, todėl nesidaugina mikrobai, bakterijos. O kadangi produktai nulinėje zonoje neužšąla, ne tik maistas ilgiau išlieka šviežias, bet taip pat išlaikoma jo maistinė vertė bei skonis.
  • Antibakterinė danga – tai speciali medžiaga, kuria padengtos šaldytuvo vidinės sienos. Ši medžiaga neleidžia daugintis mikrobams. Kadangi mikrobai negali daugintis, maistas išlieka šviežesnis ir kokybiškesnis.
  1. Spalva. Rinkdamiesi šaldytuvą galite rinktis, ne tik klasika tapusius, baltos spalvos šaldytuvus, bet ir nerūdijančiojo plieno spalvos ar spalvotus šaldytuvus, prie kurių dauguma nepripratę. Puikiai atrodys modernios juodos spalvos šaldytuvas. Tik nepamirškite, kad visi virtuvės baldai ir šaldytuvas turi tarpusavyje derėti. Atkreipkite dėmesį, kad šaldytuvas su išorės danga iš nerūdijančiojo plieno būtų lakuotas, nes lakuoto plieno dangą paprasčiau prižiūrėti ir ji ne taip greitai susitepa.
  2. Triukšmas. Dažnai pirkėjai neatkreipia dėmesio į tai, kad šaldytuvas nekeltų didelio triukšmo. Kokybiškas šaldytuvas turi dirbti tyliai. Žiūrėkite, kad keliamas triukšmas nebūtų didesnis nei 39–40 decibelų.
  3. Švara. Nepainiokite antibakterinės dangos su higieniniu filtru, kuris, kitaip negu antibakterinė danga, tiesiog saugo nuo nemalonaus kvapo, bet neturi antibakterinių savybių. Labai svarbu, kad vidinės šaldytuvo sienelės būtų lygios, o garintuvas, palaikantis tolygų šaltį ir optimalią drėgmę visame šaldytuve, būtų įmontuotas į sienelę. Taip bus lengviau tvarkytis – lengviau nusivalys sienelės ir ant jų nesikaups nešvarumai.
  4. Temperatūra. Esant problemoms dėl elektros tiekimo sutrikimo, svarbus rodiklis yra temperatūros kilimo laikas, dingus elektros srovei. Kuo šis laikas ilgesnis, tuo geriau, nes maisto produktai ilgiau neatšils ir todėl nepraras maistinių savybių, dingus elektros srovei. Patariama rinktis šaldytuvą, kurio vidutinis temperatūros kilimo laikas siekia 17–19 val.

Pasirinkus tinkamą šaldytuvo dydį ir energijos efektyvumo klasę reikia išrinkti šaldytuvui tinkamą vietą. Svarbu, kad visi virtuviniai baldai ir šaldytuvas turėtų pakankamai erdvės, todėl turite tiksliai išmatuoti tinkamą vietą. Atkreipkite dėmesį į tai, kokia klimato kategorija, nurodyta jo ženklinimo lentelėje. Geriau nestatyti šaldytuvo tose vietose, kur jį pasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, šalia šilumos šaltinių (viryklės, krosnelės, radiatoriaus ir pan.). Jeigu šito išvengti neįmanoma, reikia prietaisą statyti laikantis šių minimalių atstumų: anglies, žibalo krosnis – 30 cm, elektrinės ir/arba dujinės viryklės – 3 cm.

Taip pat negalima šaldytuvo statyti nešildomose patalpose, kuriose temperatūra žemesnė nei 13°C, tokiose, kaip palėpė, veranda, rūsys, garažas ir pan.

Patalpa tinkama šaldytuvui turi būti sausa ir gerai vėdinama. Siekiant užtikrinti tinkamą prietaiso vėdinimą reikia iš abiejų šaldytuvo šonų, viršaus ir tarp galinės sienelės ir pastato sienos palikti mažiausiai vieno centimetro tarpą. Tai ypač svarbu, kai šaldytuvas yra įmontuojamas į virtuvės spintelę.

Tinkamas šaldytuvas – išūkis

Visa šaldytuvo evoliucija rodo, kaip pažengus yra šių prietaisų gaminimo technologija. Išsirinkti tinkamą šaldytuvą ir pritaikyti jį prie virtuvės baldų nėra lengva. Manome, kad šie kriterijai ir visas straipsnis padės jums suprasti ir nukreips tinkama linkme, renkantis naują šaldytuvą. Tikimės, kad jūsų virtuvės baldai ir visa virtuvė bus papuošta ekonomišku, kompaktišku, tyliu ir praktišku šaldytuvu.