Spintelių ir prietaisų standartai

Pateikiame Jums informaciją apie pagrindinių buitinių prietaisų, bei pastatomų ir pakabinamų spintelių standartus. Tikimės, jog ši informacija Jums bus naudinga planuojant savo virtuvės baldus!

 • Pastatomų spintelių aukštis – 720mm be kojelių. Pastatomų spintelių apačioje yra montuojamos reguliuojamos baldų kojelės, kurios reguliuojasi aukštyn-žemyn (100-150mm), tam, kad darbastalio aukštis būtų pritaikytas pagal Jūsų ūgį.
 • Pakabinamų spintelių standartinis aukštis yra apie 700mm, o gylis apie 300mm. Prie pakabinamų spintelių gylio yra priderinti integruojamų garų surinkėjų gyliai, tačiau nevisi.
 • Indaplovei reikalingas minimalus spintelės aukštis nuo grindų iki stalviršio apačios yra 820mm. Paliktas tarpas indaplovei turėtų būti arba 600mm arba 450mm., priklausomai nuo Jūsų pasirinktos indaplovės.
 • Orkaitės spintelės plotis turėtų būti 600mm. Beveik visos orkaitės yra gaminamos būtent tokio standarto. Jų aukštis montavime gali vos keliais milimetrais svyruoti, bet jos visos tikrai telpa į standartinės pastatomos spintelės aukštį.
 • Atitinkamai orkaitės standartams yra pritaikyti ir garų surinkėjai, kurie būna minimalaus dydžio – 500mm pločio, nors populiariausi 600mm ir kiek įvairesnio aukščio, kuris bus reikalingas virtuvės baldų projektuotojui, jei virš garų surinkėjo norėsite montuoti spintelę. Garų surinkėjas gali būti nuo 500mm iki 900mm pločio, neskaitant pramoninių, kurie būna ir dar platesni. Taip pat, labai svarbus atstumas nuo garų surinkėjo iki viryklės. Kiekvienas garų surinkėjo gamintojas rekomenduoja atstumą, tai būtinai reikėtų aptarti su virtuvės baldų gamintoju dar prieš projektuojant virtuvės baldus. Rekomenduojamą atstumą visada lengvai rasite gamintojo pateiktoje montavimo instrukcijoje (jis yra skirtingas elektrinėms ir dujinėms kaitlentėms).
 • Kaitlentės standartas taip pat yra, tačiau Jums nebūtina labai prie jo prisirišti, kadangi jis telpa į išpjautą skylę stalviršyje, kuri dažniausiai būna 560mm į plotį ir 490mm į gylį.  Šis matmuo, taip pat, kelis milimetrus svyruoja, priklausomai nuo gamintojo. Yra keletas kaitlenčių modelių, kurių aukštis yra didesnis nei, kad stalviršio storis, tokiais atvejais reikėtų atkreipti dėmesį į apačioje esančių spintelių konstrukciją, ypač jeigu kaitlentė platesnė, nei, kad standartinė – keturių kaitinimo elementų.
 • Integruojamas šaldytuvas turi vienintelį pločio standartą, kuris yra ne mažesnis kaip 600mm. Tačiau jų aukštis yra labai skirtingas ir visada reikia atkreipti dėmesį į gamintojo nurodytus šaldytuvo matmenis. Integruojamų šaldytuvų su šaldikliu šaldiklio durelės būna skirtingų aukščių, kas irgi labai svarbu projektuojant virtuvės baldus.
 • Indų džiovyklos būna pritaikytos spintelėms nuo 450mm iki 900mm (žingsniais kas 50mm pločio).
 • Įrankių dėklų matmenys labai panašūs kaip ir indų džiovyklų.
 • Plautuvės taip pat turi savo standartus, jos dubuo prasideda nuo 450mm ir baigiasi ties 900mm. Jos yra pirmiausia derinamos prie virtuvės spintelės dydžio, o vėliau atkreipiamas dėmesys į asmeninius poreikius. Plautuvės dubuo negali būti didesnis nei spintelės dydis, bet visuomet galite rinktis mažesnį. Taip pat yra kampinių plautuvių variantų.
 • Maišytuvo aukštis taip pat gali turėti įtakos. Nors tai pasitaiko retai, bet yra maišytuvų, kurių aukštis viršija 600mm (virtuvės sienelės aukštis tarp apatinių ir pakabinamų spintelių). Tokie maišytuvai yra skirti naudoti salose, tad renkantis atkreipkite dėmesį ir į tai.

Kad ir kokie nestandartiniai virtuviniai baldai būtų, jie visada turi tam tikrus standartus, nuo kurių kartais nesinori, o kartais ir neįmanoma nukrypti. Standartai yra išlaikomi, kad visiems būtų optimaliai patogu naudojantis baldais. Vieni standartai yra nusistovėję dėl virtuvės baldų vartotojo patogumo – tokie kaip: stalviršio aukštis, pakabinamų spintelių aukštis, pakabinamų spintelių gylis, rankenėlių pozicija ir dar keletas. Kiti standartai yra nusistovėję dėl gamintojų, gaminančių buitinės technikos prietaisus – integruojami šaldytuvai, orkaitės, garų surinkėjai, kaitlentės. Taip pat, tam tikrus standartus yra įvedę ir gamintojai, gaminantys įvairius virtuvės priedus, tokius kaip: indų džiovyklos, įrankių dėklai, stalčių bėgeliai, įvairūs virtuvės baldams skirti mechanizmai.

Standartus būtina žinoti norint suprojektuoti virtuvės baldus.