Ekologiškos medžiagos

virtuves-baldai-ekologiskos-medziagos-300x236Šiais laikais medžiagas, baldų gamybai, galime rinktis iš daugybės medžiagų. Pasirinkimas tikrai labai didelis – pavyzdžiui, stiklas, natūralaus medžio masyvas, laminuotos medžio drožlių plokštės, granitas ir kt. Tačiau ne visos medžiagos yra saugios Jūsų ir Jūsų šeimos narių sveikatai.

Šiuolaikinių technologijų dėka galime rinktis ne tik ekologišką maistą, kosmetikos ar buities priemones, bet ir ekologiškus namus bei baldus. Labai svarbu ne tik, kaip atrodo virtuvės baldai ir kiek ilgai jie Jus džiugins, bet ir iš kokių medžiagų jie pagaminti.

Ekologiški baldai turėtų būti pagaminti iš medžiagų, kurios išskiria labai mažai arba visai neišskiria kancerogenų, toksinų, erzinančių medžiagų ir volatilo organinių junginių. Toksiniai junginiai, tokie kaip medžio sluoksnį apsaugančios medžiagos, ir kitos ozono sluoksnį ardančios medžiagos nebus laikomos ekologiškomis, o ir šių medžiagų turintys baldai – taip pat.

Svarbu!

Medžiagos skirstomos pagal tris klases:

  • E1 klasės – po 0–10 mg
  • E2 – po 10–20 mg ir po 30–60mg
  • E3 klasės 100 gramų sausos medienos.

Geriausia rinktis tokius baldus, kurių medienos sudėtis atitinka E1 klasės formaldehidų emisiją. Tai yra mažiausiai kenksmingiausios medžiagos.

Vis dėlto, nevisi žino kas yra ekologiškos medžiagos, iš kurių yra gaminami baldai. Dauguma pirkėjų mano, jog baldas, pagamintas iš natūralaus medžio masyvo yra ekologiškas, tačiau vien tik iš medžio masyvo pagaminti baldai dar nėra ekologiški, ekologiškumas dar priklauso nuo to, kaip ta mediena buvo paruošta gamybai, kokios medžiagos, pavyzdžiui, klijai buvo panaudoti baldų gamybos eigoje. Jei įsigijote baldus, pagamintus iš natūralaus medžio masyvo, visada žinokite – juos galima restauruoti ir Jums nebūtina baldų keisti naujais dėl ilgainiui atsiradusių smulkių defektų. Norite, kad baldai būtų naudingi Jūsų sveikatai? Rinkitės baldus pagamintus iš pušies, riešutmedžio, ąžuolo, beržo ir maumedžio, jie turi teigiamą poveikį sveikatai.

Jeigu nusprendėte įsigyti baldus, pagamintus iš laminuotos medžio drožlių plokštės, tai pasidomėkite kokiais klijais karštu būdu yra užklijuojamas laminatas. Rekomenduojama vengti baldų pagamintų iš medienos drožlių plokščių, kuriose gali būti viršytas lakiųjų organinių junginių ar formaldehido kiekis, jei kiekis neviršijamas – ramiai galite baldus statyti savo virtuvėje ir nebijoti, kad pakenksite savo ar aplinkinių sveikatai.

Dažniausiai baldai klijuojami formaldehido turinčiais klijais, bet vis dažniau naudojami polivinilacetato (PVA) klijai. Kenksmingos medžiagos iš medžio drožlių plokštės išgaruoja praėjus metams keliems nuo baldų pagaminimo. Reikėtų nepamiršti, kad išmesti baldai, pagaminti iš medžio drožlių plokštės, patys savaime nesuirs, todėl norėdami išmesti tokius baldus turėtumėte juos nugabenti į specialias stambių atliekų surinkimo aikšteles. Ir dar vienas laminuotų medžio drožlių plokščių gamybos trūkumas tai, kad joms gaminti sueikvojama daug energijos ir iškastinio kuro.

virtuves-baldai-ekologiskos-medziagos-2-300x163Svarbu ne tik iš ko pagamintos Jūsų virtuvės baldų spintelės, bet ir iš ko pagamintas Jūsų pasirinktas stalviršis. Stalviršiui patariame rinktis granito arba marmuro medžiagas, nes šios medžiagos yra iš natūralaus akmens. Žinoma, stiklo pasirinkimas stalviršiui ar fasadams užtikrina, kad Jūs nekenkiate nei sau, nei savo šeimos nariams. Rinkdamiesi metalinį stalviršį pasidomėkite iš kokio metalo stalviršis pagamintas. Stalviršis iš natūralios medienos, jeigu tik nenaudojami klijai formaldehido pagrindu, nepakenks nei Jums, nei Jūsų šeimos nariams.

Renkantis baldus labai didelis dėmesys skiriamas baldų spalvai. Renkantis, kokios spalvos bus jūsų virtuvės baldai, turėtumėte atkreipti dėmesį į tai kokiais dažais dažomi baldai, pavyzdžiui, baldų dažais, kuriuose yra švino, padengtas baldas negali būti laikomas ekologišku, nes jame yra nuodingo metalo, kuris ypač pavojingas mažiems vaikams, kadangi jie mėgsta ragauti viską, kas valgoma ir kas ne. Geriausi dažai baldams yra vandens pagrindo.

Kokybiški virtuvės baldai neįsivaizduojami be kokybiškos furnitūros. Todėl furnitūrai turite taip pat skirti didelį dėmesį, nes pasirinkus nekokybišką furnitūrą, ne tik reikės dažniau tvarkyti įvairius gedimus, bet ir pasirinkdami furnitūrą, pagamintą iš toksinių medžiagų, galite pakenkti savo sveikatai.

Pirmiausia, turite nuspręsti iš kokių medžiagų pagamintus baldus norite pirkti. Ar Jums svarbu, kad Jūsų virtuvėje būtų tik kokybiški ir gražūs baldai, ar Jums svarbu, kad baldai dar ir pagaminti būtų iš ekologiškų medžiagų? Vienintelis baldų, pagamintų iš ekologiškų medžiagų, trūkumas tas, kad tokie baldai yra brangesni. Jeigu Jums rūpi Jūsų ir Jūsų šeimos narių sveikata, tai būtinai pasidomėkite iš kokių medžiagų gaminami virtuvės baldai, nes pasekmės gali būti ne tokios jau ir geros kaip, pavyzdžiui, susilpnėjęs imunitetas, alerginės reakcijos ar migrena.