Kaitlentės

kaitlentes    Išsirinkti tinkamą ir kokybišką kaitlentę yra viena iš pagrindinių užduočių įsirenginėjant naują virtuvę ar siekiant atnaujinti senąją. Tačiau tai nėra taip lengva kaip atrodo. Nors jūsų virtuvės baldai dera prie daugelio kaitlenčių, reikia nepamiršti ir techninių savybių. Kaitlentės būna kelių tipų: dujinės, indukcinės, pagamintos iš stiklo arba stiklo keramikos. Todėl ne tik verta, bet ir būtina žinoti esminius skirtumas tarp šių kaitlenčių rūšių.

Lietuvoje populiariausios dviejų tipų kaitlentės – dujinės ir elektrinės, turinčios stiklokeraminius paviršius.

Dujinės kaitlentės

kaitlentes (2)Dujinės kaitlentės kaitinimui naudoja pigesnes, nei elektra, dujas. Ant tiesioginės kaitresnės ugnies maistas gaminamas greičiau. Dujomis kaitinami puodai ar keptuvės įkaista apie 30 proc. greičiau nei kaitinami elektra, todėl dažnai gaminantiems maistą, dujinės kaitlentės tampa vienu iš taupiausių variantų. Jūsų virtuviniai baldai išliks gražūs ir estetiški, nes dujines kaitlentes yra paprasčiau valyti ir prižiūrėti. Paprastai dujinės kaitlentės dar turi ir specialią apsaugą, kad netekėtų dujos (tarkime, užgesus liepsnai dujų tekėjimas automatiškai sustabdomas). Dar vienas šiuolaikinių dujinių kaitlenčių pranašumas – automatiškai užsidega liepsna, tereikia pasukti vieną rankenėlę. Be visų šių kriterijų verta paminėti ir tai, kad daugelis virtuvės šefų renkasi tradicinę dujinę kaitlentę.

Elektrinės kaitlentės

kaitlentesTradicinius šeimos maisto gaminimo poreikius visiškai patenkina elektrinės stiklo keramikos kaitlentės. Pati lėčiausia stiklo keramikos kaitinimo plokštė, kurioje įmontuota tradicinė kaitinimo spiralė įkaista per 10 sekundžių. Per 3-5 sek. įkaista elektrinės kaitlentės, turinčios „Highlight“ kaitinimo elementus. Jūsų virtuvės baldai su šiomis kaitlentėmis atrodys puikiai, nes jos yra stilingos ir patogios naudoti. Nulygintos jų briaunos arba vietoj įprastų kaitinimo elementų yra įmontuotos indukcinės ritės, kurios maitinamos generatoriaus energija, kuria elektromagnetinį lauką. Elekromagnetinės bangos betarpiškai šildo puodo dugną, taip šiluma susidaro puodo viduje ir patenka į gaminamą maistą. Lygus ir plokščias paviršius atrodo ne tik estetiškas, jame nėra siaurų plyšių, į kuriuos galėtų patekti nešvarumai ar riebalai. Dėl to pakanka tik vieno brūkštelėjimo, kad paviršius vėl spindėtų kaip naujas.

kaitlentes (4)Efektyviausios ir sparčiausios, prilygstančios dujinėms kaitlentėms yra indukcinės kaitlentės. Jų kaitinimo elementas veikia elektromagnetiniu principu. Šiluma perduodama elektromagnetinėmis bangomis tiesiai į šildomą indą. Šiose kaitlentėse šiluma kuriama tik tada, kai indas yra padėtas ant kaitlentės, be to, kaitinimo zona automatiškai prisitaiko prie kaitinamo indo pločio.

Dėl šių savybių, ne tik sutaupoma iki 45 proc. elektros energijos ir 50 proc. laiko, bet ir išvengiama nelaimingų atsitikimų virtuvėje. Šiluma perduodama tiesiai į puodo dugną, dėl to visas stiklo keramikos paviršius neįkaista, jis tik sušyla nuo puodų skleidžiamos šilumos. Apie indukcines kaitlentes sklando daugybė prieštaringų nuomonių, tačiau nekyla abejonių, kad tai efektyviausi energijos taupymo atžvilgiu ir saugiausi virtuvėje naudojami įrenginiai. Virtuvės baldai su į juos įmontuota šios rūšies kaitlente yra puikus pasirinkimas.

Stiklo keramikos paviršiai

kaitlentesVirtuvės baldai puikiai dera su elektrinių stiklo keramikos kaitlenčių paviršiais. Jie taip pat yra atsparūs smūgiams ir karščiui, bet nepaisant to reikalauja daug daugiau priežiūros nei dujinės kaitlentės. Šiuos paviršius reikia saugoti nuo kampuotų ir aštrių daiktų, šiurkščių valymo priemonių, emaliuotų puodų ir išsiliejusių saldžių maisto produktų (pvz.: uogienės). Ant stiklo keramikos nukritę aštrūs daiktai gali išdaužti stiklo gabalėlį arba net suskaldyti dalį paviršiaus. Be to įkaitę, sudėtyje turintys cukraus maisto produktai graužia kaitlentės paviršių. Dėl šios priežasties ant kaitlentės lieka dėmės net ir po valymo. Šiurkščios valymo priemonės gali paviršių subraižyti, o emaliuotų puodų emalė nuo aukštos temperatūros lengvai lydosi ir prilimpa prie kaitvietės. Tam, kad jūsų virtuvės badai ir indukcinė kaitlentė įmontuota į juos derėtų vienas prie kito ir išlaikytų estetinį grožį reikia atidžiai rinktis indus. Indukciniu būdu gali įkaisti tik įsimagnetinantį dugną turintys puodai, todėl stikliniai ar aliuminiai indai visiškai netinka. Indukcinėms kaitlentėms tinkantys puodai ant dugno yra pažymėti atitinkamomis žymomis.

Valdymo mechanizmai

Elektrinės kaitlentės įmontuotos į jūsų virtuvės baldus gali būti dviejų rūšių: savarankiškos, turinčios atskirą valdymą ant stiklo paviršiaus, ir jungiamos su orkaitėmis. Pastarosios yra reguliuojamos orkaitės rankenėlėmis. Savarankiškų kaitlenčių paviršiai gali būti valdomi trim būdais, kurių naujausias patogus tuo, jog kiekviena kaitvietė valdoma atskirais temperatūros didinimo ar mažinimo mygtukais. Tačiau, kad ir kaip būtų gaila, kaitlentės valdymo mechanizmo sudėtingumas lemia ir prietaiso kainą.

Kaitlentės pasirinkimas

Virtuvės baldai su nauja kaitlente atrodo tikrai šiuolaikiškai, tačiau išsirinkti tinkamą kaitlentę, dėl jų įvairovės yra labai sunku. Kaitlenčių būna ne tik stačiakampio formos, bet ir apskritų. Beje, šalies prekyvietėse jau galima rasti ir mišrių kaitlenčių su dujomis ir elektra kaitinama kaitviete. Todėl prieš perkant reikia gerai pagalvoti kokios kaitlentės jums labiausiai reikėtų.