Papildomi prietaisai

Siekiant, jog darbas virtuvėje būtų kokybiškas bei efektyvus, vien su virtuvės baldais, puodais ir pora peilių šiandien išsiversti jau nebepavyksta – virtuvėje atliekant net ir paprasčiausius ruošos darbus, mums vis dažniau prireikia papildomos virtuvės baldų įrangos. Atsižvelgdami į tai, buitinės technikos gamintojai šiandien siūlo neįtikėtinai platų asortimentą papildomų virtuvės prietaisų. Smulkintuvai, virduliai, sulčiaspaudės, skrudintuvai, virtuvės kombainai, kavos aparatai… O kur dar į rinką sparčiai besiveržiantys vyno šaldikliai, ledo kibirai, fondiu ar prieskonių smulkintuvai! Šioje gausybėje rasti geriausiai Jūsų poreikius atitinkantį bei su virtuvės baldais derantį prietaisą neretai gali tapti iššūkiu.

Kavos virimo aparatai

papildomi prietaisai

Kava yra vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, todėl nenuostabu, jog egzistuoja daugybė šio gėrimo rūšių ir ne ką mažiau skirtingų jo paruošimo būdų. Įvairūs kavos virimo aparatai šiandien mums leidžia lengvai, greitai, o svarbiausia – kokybiškai bei itin profesionaliai skirtingų skonių bei kiekių kavą gaminti tiesiog savo namų virtuvėje. Nesvarbu, ar esate espresso mėgėjas, ar prioritetą teikiate įprastam rytinės kavos puodeliui – teisingai išsirinktas kavos virimo aparatas neabejotinai pateisins Jūsų lūkesčius. Tačiau tam, jog jis netaptų tik dar vienu nereikalingu virtuvės baldų rakandu, renkantis kavos virimo apartą būtina tinkamai įvertinti jo funkcionalumą ir žinoti, ko iš kavos aparato tikitės. Konkretaus aparato pasirinkimas priklauso nuo planuojamo eksploatavimo. Namuose, kur per dieną išgeriama vos keletas puodelių kavos, tinkamiausi yra aparatai, vienu metu leidžiantys pagaminti 2-3 kavos puodelius, o štai aparatai, vienu metu gaminantys net iki 12 puodelių kavos, neabejotinai labiau tiks dažnai svečių sulaukiantiems namams. Tokie kavos aparatai paprastai skiriasi ne tik dydžiu, bet ir veikimo sparta bei techninėmis savybėmis. Programuojamus laikmačius turintys kavos aparatai leidžia nustatyti, jog Jums pabudus kava jau bus paruošta, o automatinio išjungimo galimybė neleis kavai išbėgti, jeigu nuspręstumėte pamiegoti ilgiau. Ne visur virtuvės baldai užima didelį plotą, taupantiems virtuvės erdvę puikiai tiks kavos aparatai, įmontuojami po virtuvės baldais ar net jų viduje – spintelėse, spintose. O itin dažnai sutinkama juoda bei balta kavos aparatų spalvos užtikrins, jog jie tiks prie kiekvienų virtuvės baldų.

Kavos aparatas neabejotinai sutaupys daug Jūsų laiko. Tačiau svarbu nepamiršti, jog jo priežiūra kartkartėmis vis tik pareikalaus papildomo dėmesio: teks išplauti virimo sistemą, periodiškai nukalkinti boilerį (jei naudosite vandentiekio ar kitą kalkėtą vandenį) bei pakeisti filtrus.

Virduliai

papildomi prietaisai (2)

Elektriniai virduliai, XX amžiuje pakeitę švilpiančius, plieninius arbatinukus, šiandien yra nepamainomas virtuvės prietaisas. Tam, kad nepasimestumėte didžiuliame šių įrenginių asortimente, renkantis virdulį reikėtų atkreipti dėmesį į keletą tokių pagrindinių parametrų kaip kaitinimo elemento tipas, virdulio galingumas, talpa bei korpuso medžiaga. Kaitinimo elementas virdulyje gali būti atviras arba įrengtas po nerūdijančio plieno pagrindu. Pastarasis nekalkėja, todėl tokį virdulį būna žymiai paprasčiau išplauti, jis yra ir kur kas ilgaamžiškesnis. Ilgaamžiški bei nekaupiantys nuosėdų gali būti ir virduliai su atviru kaitinimo elementu, tačiau tokiu atveju kaitinimo elementas turėtų būti ne chromuotas, o paauksuotas. Nuo virdulio galingumo priklausys, kaip greitai jame užvirs vanduo. Didesnio galingumo virdulys užvirdamas skleidžia stipresnį garsą – tai yra normalus fizikinis reiškinys. Vandens į virdulį rekomenduojama įpilti maždaug per vidurį tarp nurodyto minimalaus ir maksimalaus talpos lygio, tačiau niekuomet nepilkite jo per mažai, kadangi tokiu atveju dėl didelio ir dažno temperatūros virdulyje svyravimo prietaisas gali išsihermetinti. Renkantis virdulį itin svarbu yra atkreipti dėmesį ir į tai, ar jis turi nuovirų filtrą, bei iš kokios medžiagos pagamintas korpusas – jeigu tik Jūsų biudžetas tai leidžia, praktiškiau yra rinktis virdulį, kurio korpusas pagamintas ne iš plastiko, o iš nerūdijančio plieno – toks virdulys ne tik ilgiau tarnaus, bet ir puikiai derės prie stilingų virtuvinių baldų.

Sulčiaspaudės

papildomi prietaisai (3)

Sulčiaspaudė namų virtuvėje suteikia puikią galimybę vitaminingų sulčių pasigaminti vos per kelias minutes. Tačiau tam, jog būtų pasiektas geriausias variantas, pieš renkantis sulčiaspaudę derėtų žinoti keletą dalykų apie šių prietaisų dydį, tipus bei funkcionalumą. Didelę sulčiaspaudę vertėtų rinktis tuo atveju, jeigu sultis ketinate spausti visai šeimai, arba nutarėte ruošti jų atsargas. Dažniausiai tokia sulčiaspaudė turi net kelias funkcijas – atskiria atliekas, išspaudas, itin gerai susmulkina vaisių likučius ir pan. Jeigu sultis ketinate spausti iš citrusinių vaisių, tuomet vertėtų rinktis kompaktišką, nedidelio galingumo sulčiaspaudę, o jeigu sultims spausti planuojate naudotis uogas bei žalumynus, tuomet Jums geriausiai tiktų presinė sulčiaspaudė. O jeigu norite turėti sulčiaspaudę, kuri tiktų sultis spausti tiek iš vaisių, tiek iš daržovių, ar net iš kai kurių uogų, tuomet Jums neabejotinai vertėtų rinktis bene labiausiai populiarią centrifuginę sulčiaspaudę. Paprastai jos turi itin didelę padavimo angą, kas reiškia, jog į tokią sulčiaspaudę vaisius bei daržoves galima dėti jų beveik nesmulkinant. Jeigu siekiate, kad šviežiai išspaustose sultyse liktų kuo daugiau vitaminų ir kitų naudingų medžiagų, rinkitės sulčiaspaudę su plastikiniu sieteliu bei pjaustykle. Rinkdamiesi sulčiaspaudę būtinai atkreipkite dėmesį ir į jos galingumą – tik pakankamai didelis apsukų skaičius užtikrina, jog net ir itin kieta daržovė ar vaisius bus sutarkuoti greitai ir lengvai. Be to, kuo galingesnė sulčiaspaudė, tuo sausesnės dažniausiai lieka išspaudos. Įsigydami sulčiaspaudę būtinai įsitikinkite, ar jos detalės pagamintos iš nedrudijančio plieno. Jeigu savo sulčiaspaudę ketinate laikyti atviroje virtuvės vietoje ir nenorite, jog ji per daug išsiskirtų iš bendro Jūsų virtuvės baldų ansamblio, tuomet dėmesį derėtų atkreipti ir į šo prietaiso spalvą.

Trintuvai, virtuvės kombainai.

papildomi prietaisai

Virtuviniai smulkintuvai neabejotinai yra įrankiai, be kurių sparti virtuvės ruoša šiandien jau nebeįsivaizduojama. Itin gausus jų asortimentas leidžia išsirinkti labiausiai Jūsų poreikius atitinkantį prietaisą – nuo nešiojamo rankinio blenderio, iki virtuvės balduose įmontuojamų virtuvinių kombainų. Konkretaus prietaiso pasirinkimas vienareikšmiškai priklauso nuo to, kam dažniausiai jį planuojate naudoti. Tačiau be išimties visiem smulkintuvams – tiek blenderiams, tiek virtuvės kombainams – galioja tokie kokybės kriterijai kaio galingumas, peiliai ar valymo būdas. Kuo prietaisas galingesnis, tuo greičiau ir lengviau jis susidoros su kietesniais produktais ar didesniu jų kiekiu. Prietaiso galingumas itin lemia ir jo kainą – kuo daugiau apsukų turi smulkintuvas, tuo jis brangesnis  (rekomenduojamas virtuvės kombainų galingumas paprastai yra bent 700 W). Patartina, jog virtuvinio smulkintuvo peiliai būtų pagaminti iš nerūdijančio plieno, priešingu atveju ilgainiui ims prastėti ne tik smulkinimo proceso, bet ir jo rezultato kokybė. Renkantis smulkintuvą su įmontuojamu dubenėliu, vertėtų rinktis tik nedūžtantį indą. Taip pat rekomenduotina, kad smulkintuvo indas neturėtų metalinių detalių, kadangi tai Jums leis dubenėlyje susmulkintą maistą prireikus dėti tiesiai į mikrobangų krosnelę. Renkantis smulkintuvą dėmesį vertėtų atkreipti ir į jo konstrukciją – kuo mažiau prietaisas turės dalių, tuo paprasčiau jį bus išrinkti ir sudėti, o tai savo ruožtu itin palengvins smulkintuvo valymo procesą. Be skirtingų funkcijų, virtuvinių smulkintuvų gamintojai siūlo ir daugybę skirtingų šių prietaisų spalvų: nuo klasikinių juodos ar baltos, iki drąsios raudonos – viskas tam, jog papildoma Jūsų virtuvės baldų įranga būtų ne tik funkcionali, bet ir stilinga.

Skrudintuvai

papildomi prietaisai (5)

Skrudintuvų atsiradimas mūsų kasdienėje virtuvės ruošoje lėmė, jog duonos skrudinimas jau seniai nebeturi nieko bendro su keptuve, svilėsių kvapu ir krūva trupinių. Įvairių gamintojų šiandien siūlomi aukštos kokybės skrudintuvai turi gausybę funkcijų, yra pačių įvairiausių stilių, o svarbiausia – prieinami net ir mažiausiam biudžetui. Įprasti, dvi duonos riekes talpinantys skrudintuvai yra neabejotinai teisingas pasirinkimas vertinantiems paprastumą – tokie skrudintuvai neužima daug vietos, yra ekonomiški ir lengvai naudojami. Tačiau tiems, kurie virtuvėje siekia modernumo, neabejotinai puikiu pasirinkimu gali tapti technologiškai naujai suprojektuoti skrudintuvai, dažniausiai pasižymintys itin išskirtinėmis savybėmis. Keturi skyriai, specialūs nustatymai pakartotiniam kaitinimui ir atšildymui, neįkaistanti išorė, infraraudonųjų spindulių technologija – tai tik keletas moderniųjų skrudintuvų savybių. Norintiems stebėti skrudinimo procesą bei lengviau nuspėti rezultatą, kai kurie gamintojai siūlo net skaidrius, ryškius LED žibintuvėlius turinčius skrudintuvus. Nors tokie pietaisai naudoja šiek tiek daugiau elektros energijos, visgi jų turimi privalumai neabejotinai atsveria sąnaudas ar puikiai papildo kokybiškų virtuvės baldų ansamblį.