Šaldytuvai

Turbūt nesunku būtų sutikti su nuomone, kad didžiausia virtuvės puošmena yra šaldytuvas. Daugelis mano, kad kuo didesnis šaldytuvas stovi virtuvėje, tuo prabangiau virtuvė ir visi virtuvės baldai atrodo. Tačiau vien dydžiu ir prabangia išvaizda apsiriboti nederėtų, nes taip pat labai svarbu praktiškumas – kaip efektyviai ir lengvai gali išnaudoti visas įmanomas prietaiso galimybes. Todėl būtina suderinti šiuos dalykus: gražų ir prabangų vaizdą su praktiškom galimybėm. Šiame straipsnyje, jūs sužinosite viską, nuo šaldytuvo atsiradimo istorijos iki šiuolaikinio buitinio prietaiso, be kurio neįsivaizduojame savo virtuvės.

Istorija

saldytuvaiŠaldytuvo istorija nėra pagrįsta įdomiais ir intriguojančiais pasakojimais. Štai keletas svarbiausių faktų apie šaldytuvą ir jo atsiradimą mūsų virtuvėje:

Šaldytuvas apibūdinamas kaip buitinis prietaisas, skirtas laikyti maistui. Jis palaiko temperatūrą keliais laipsniais virš vandens užšalimo taško. Optimalus šaldytuvo temperatūros diapozonas 3-5 0C. Nuo šaldytuvo neatsiejamas šaldiklis. Jis buvo užpatentuotas 1851m. amerikiečių gydytojo iš Floridos Johnn‘o Gorrie‘o. Šis išradimas buvo naudojamas medicinoje, vėsinant ligonius sergančius geltonaja karštine. Pirmieji buitiniai šaldytuvai rinkoje pasirodė 1915m. 1930m. šių prietaisų kainos nukrito ir jau daugelio žmonių virtuviniai baldai pasipildydavo šaldytuvu. Laikui bėgant kasmet atsirasdavo šio prietaiso naujovių, keitėsi jo veikimo principas ir dizainas. Dideli nuopelnai už šaldytuvo atsiradimą žmonių virtuvėje turėtų atitekti kompanijai ­„ Electrolux“. Ji viena pirmųjų pradėjo gaminti ir platinti buitinius šaldytuvus.

Šiuolaikiniai šaldytuvai

saldytuvaiKompanija ­„ Electrolux“ nėra vienintelė gaminanti ir populiarinanti šaldytuvą, kaip buitinį prietaisą. Dabar gausu žymių gamintojų, tokių kaip Whirlpool, Beko, Atlant, Liebherr, Snaigė. Tačiau laikui bėgant ne tik pagausėjo buitinių prietaisų gamintojų ir platintojų, bet iš esmės pasikeitė šaldytuvų dizainas, bei komplektacija. Todėl virtuvės baldai, su derančiu ir kokybišku šaldytuvu daugeliui tapo iššūkiu.

Šiuolaikiniai šaldytuvai skirstomi į dviejų ir vienų durų šaldytuvus. Vienų durų šaldytuvai neturi šaldiklio arba jis būna įmontuotas jų viršuje už bendrų durų, o dviejų durų šaldytuvai turi dvi, atskiras: šaldiklio ir šaldytuvo kameras.

virtuves-baldai-saldytuvas-6Nuo šaldytuvo tipo priklauso ir jo matmenys. Vienaduriai šaldytuvai gali siekti 1m 50cm aukštį. Dėl to jie dažniausiai naudojami, kaip jau turimų virtuvės baldų papildymas. Dviejų durų šaldytuvų aukštis svyruoja aplink 2m ribą. Taip pat egzistuoja standartai, kurių dažniausiai šaldytuvų gamintojai laikosi. 60cm gylis ir 1m 60cm – 2m. aukštis, toks yra europietiškų šaldytuvų standartas. Prie šių parametrų gamintojas taip pat nurodo šaldytuvo tūrį, kurį galima naudoti talpinant maisto produktus. Į šį parametrą neįskaičiuojamos vidinės lentynos ir padėklai, likęs tūris panudotas hermetiškoms konstrukcijoms sumontuoti kurios apsaugo nuo momentinio atšilimo. Be visų lentynėlių, hermetiškų medžiagų, vamzdelių, šiuolaikiniame šaldytuve be išimties rasime kompresorių. Jo paskirtis vamzdeliais varinėti aušalą ( šaldymo medžiagą). Įra tokių šaldytuvų kurie turi ne vieną, o du kompresorius. Tai padidina ir pagreitina šaldymo galimybes. Tačiau geras ir efektyvus šaldymas priklauso ir nuo šaldymo sistemos. Šiuo metu yra paplitusios dvi sistemos: dinaminė ir statinė. Dinaminė sistema yra pranašesnė už statinę nes tokie šaldytuvai turi ventiliatorių, kuris paskirsto šaltą orą tolygiai. Todėl visoje šaldytuvo kameroje temperatūra yra vienoda. Statinės sistemos šaldytuvuose šaltas oras tiekiamas per šaldytuvo galinėje sienelėje esančią angą. Todėl temperatūra pasiskirsto netolygiai.

Šiuolaikiniai šaldytuvai taip pat skirstomi į klases pagal suvartojamą energijos kiekį. Kiekvieno šaldytuvo taupumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. Todėl geras šaldytuvas, stovintis prie kitų jūsų virtuvės baldų yra tas, kuris pažymėtas raidėmis nuo A iki C. Jis per metus sunaudoja nuo 300 iki 600kw energijos ir turi labai ekonomiško šaldytuvo vardą. Mažiau ekonomiški šaldytvai žymimi raide D, tie kuriuos puošia raidės E ir G yra neekonomiški modeliai. Tačiau raidėmis šaldytuvai klasifikuojami ne tik pagal ekonomiškumą. Jie dar turi klimato klases, kurios taip pat žymimos raidėmis. Klimato klasė nurodo, kokioje optimalioje temperatūroje šaldytuvas tinkamas eksploatuoti. Pvz.: SN klasė nurodo, kad šaldytuvas tinkamiausias naudojimui ten kur temperatūra yra nuo +10 iki +32 laipsnių. Virtuvės baldai su tokios klasės šaldytuvu tikrai puikus derinys, nors geriausias variantas yra SN-T klasės šaldytuvas kurio darbinė temperatūra yra nuo +10 iki +43 laipsnių. Turint tokios klasės šaldytuvą, galite būti tikri, kad jis dirbs patikimai prie aukštos ir pakankamai žemos temperatūros.

Šiuolaikinis šaldytuvas stovintis tarp jūsų virtuvės baldų, gali turėti tokias papildomas savybes:

virtuves-baldai-saldytuvas

  1. Antibakterinę apsaugos sistemą su sidabro jonais. Ji apsaugo šaldytuvą nuo nemalonaus kvapo, pelėsių ir bakterijų.
  2. Šalčio akumuliatoriai. Jie palaiko šaldytuve žemą temperatūrą net jeigu nėra elektros tiekimo.
  3. Automatinė užšaldymo ir atšildymo sistema. Dėl šios sistemos susikaupęs ledas kartas nuo karto yra ištirpinamas ir suteka į specialų indą.
  4. „ No frost“ sistema . Tai sistema kurios dėka šaldytuvo nereikia atšildyti. O visa temperatūra paskirstoma vienodai.
  5. Greitas užšaldymas. Ši savybė leidžia užšaldyti keliolika kilogramų maisto vos per 24 valandas.

virtuves-baldai-saldytuvas-2

Virtuvės baldai ir šaldytuvas su visomis šiuolaikiškomis sistemomis yra didžiausias konfortas. Tačiau jeigu negana šiuolaikinio šaldytuvo, reikia tik truputį palaukti, nes ateityje šaldytuvai turės „smegenis“. Jie gebės patys užsakinėti maistą iš parduotuvių ir taip sutaupyti daugybe laiko savo šeimininkams.

Jei vis dar sunku apsispręsti kokio šaldytuvo norėtumėt savo virtuvėje ir kuris labiausiai atitiktų Jūsų poreikius, siūlome paskaityti temą Kaip išsirinkti šaldytuvą, kurioje akcentuojami svarbiausi šaldytuvo duomenys ir gausu kitų naudingų patarimų.