Vaikui saugi virtuvė
Kartu su tėvyste ateina ne tik begalinis džiaugsmas matant kaip auga jūsų kūdikis, bet ir nemaža krūvelė rūpesčių kaip išvengti pavojų, tykančių vos ne kiekviename žingsnyje. Iš tiesų, kol neužturim vaikų, į daugelį dalykų žiūrim daug paprasčiau ir atsainiau. Kiekvienas numojimas ranka mums ne retai atsirūgsta, kuomet reikia žiūrėti ar jūsų vaikas neužsigaus į tą gražų virtuvės baldų kampą, kurio jūs taip norėjote ir jis taip papuošė jūsų virtuvę. Tad štai keletas patarimų kaip ką reikėtų apsvarstyti dar prieš tai kai virtuvės baldai tik planuojami ir jau sumontuoti.
Kol virtuvės baldai dar neįsigyti…
Tikriausiai pagrindiniai dalykai ko norite iš virtuvės baldų tai grožis ir praktiškumas. Šie du veiksniai dažniausiai ir įtakoja kokie virtuviniai baldai pas jus bus. Neretai pamirštame, kad juose lakstys vaikai. Jei prisimename šį faktą, tuomet neretai tenka savo išsvajotą gražių ir praktiškų virtuvės baldų viziją kiek pakoreguoti. Kiek šią viziją keisite priklausys nuo jūsų, o gal nuspręsite nieko nekeisti?
Pirmas dalykas kurį norėtumėm paminėti prieš tai kai virtuvės baldai bus įsigyti – atkreipkite dėmesį į buitinę techniką, nes virtuvinės buitinės technikos modelio numerio reikia dar prieš darant pirmuosius vizualizacijos eskizus. O ir dažniausiai būtent ją pirmiau įsigyjate nei virtuvės baldus. Orkaitė turėtų būti su nekaistančiu stiklu, patikėkite kiek rūpesčių jums tai numestų nuo pečių. Viryklių taip pat šiais laikais yra didelis pasirinkimas. Jei galite sau leisti, galite rinktis viryklę, kuri veikia elektromagnetiniu principu ir pradeda kaisti padėjus ant jos puodą. Kai kurios indaplovės turi užrakinimo funkciją, į tai irgi derėtų atkreipti dėmesį. Žinoma kokie virtuvės baldai be šaldytuvo. Deja šaldytuvai užrakinimo funkcijos neturi ir juos perkant apie vaikų saugumą nelabai yra ką šnekėt. Be abejo mikrobangų krosnelė taip pat neatsiejamas virtuvės baldų komponentas. Ją derėtų įtaisyti kiek aukščiau, kad vaikui tektų kuo mažiau spindulių. Nors pastaruoju metu atsiranda vis daugiau straipsnių, kad skleidžiama radiacija nėra pavojinga, bet neretai pašnekėjus su meistrais, taisančiais buitinę techniką, tenka išgirsti priešingą nuomonę. Veikiančios mikrobangų krosnelės elektromagnetinio lauko dažnis siekia 2,45 GHz. Būtent šis dažnis yra laikomas kenksmingiausiu ir dėl jo labiausiai reikėtų nerimauti. Naujos krosnelės turi stiprią apsaugą nuo spinduliuotės, tačiau ilgiau panaudojus prietaisą – apsauga mažėja. Kad prailginti krosnelės apsaugų galiojimą, reikėtų ypatingai saugoti durelių užsandarinimus nuo pažeidimų ir valyti ten patenkantį purvą. Taip prižiūrint prietaisą, būsite saugūs apie penkerius metus. Tad apsibendrinant, truputis atsargos gėdos nedaro, tuo labiau kai kalbame apie savo mažųjų vaikučių ateitį.
Patys virtuvės baldai planavimo stadijoje tiek daug niuansų neturi, ko gero svarbiausias faktorius planuojant juos lieka kur statysite buitinę techniką ( tai nulemia baldų dizainą) ir ar nedarysite kokių aštrių kampų. Taipogi reikėtų numatyti kur dėsite pavojingus vaikui daiktus, jei pasirinksite dėti juos į aukštesnę lentynėlę – galbūt sutaupysite išlaidų durelių ar stalčių apsaugom. Taip pat galite pasirinkti atitinkamą rankenėlių dizainą, kad esant būtinybei, galėtumėt jas išsukti. Žinoma visa tai sukeltų nepatogumų ir jums. Nes be rankenėlių kai kuriuos stalčius atidaryti praktiškai neįmanoma, o palikus priėjima prie „saugių“ spintelių vaikai labai mielai iškrausto jų turinį ir pridaro jums papildomo darbo.
Kai virtuvės baldai jau sumontuoti…
Pati virtuvė vaikui yra labai pavojinga vieta, tad turint galimybę tiesiog leiskite vaikui žaisti kitame kambaryje ar tiesiog pasodinkite jį į maitinimo kėdutę. Taip mažiausia tikimybė, kad atsitiks kokia nelaimė. Deja, ne visi vaikai turi tiek kantrybės išbūti maitinimo kėdutėje, kol jūs pagaminsite kokius cepelinus. Tuomet ateina į pagalbą kitos saugumo priemonės. Pirmoji būtų pats įėjimas į virtuvę. Jį tiesiog galima užtverti specialiais varteliais. Antra labai svarbi apsaugos priemonė tai priėjimas prie elektros (rozetės, prailgintojai ir pan.). Nuo šių dalykų apsisaugoti labai paprasta, tiesiog įsigykite apsaugas rozetėms, jos kainuoja vos kelis litus ir yra labai paprastai įtaisomos. Tolesnės priemonės būtų įvairios apsaugos stalčiams, durelėms, buitinei technikai. Jų įvairovė šiai dienai yra ganėtinai didelė, galima sujungti kelias dureles ar stalčius į vieną, galima apsaugas tiesiog priklijuoti prie baldų (buitinės technikos) arba vidinėje pusėje įgręžti kelias skylutes (vienai apsaugai dažniausiai 3 skylutės – viena durelėse ir dvi korpuse).
Norėtumėm paakcentuoti viryklę ir orkaitę. Tai viena iš pavojingiausių zonų virtuvėje. Tad jei jūsų orkaitės durelės kaista, galima įsigyti specialią apsaugą, kuri sulaiko karštį, taip pat dureles derėtų apsaugoti nuo darinėjimo specialia apsauga durelėm, kuri taip būtų atspari karščiui. Viryklė savo ruožtu pavojinga dėl ant jos esančių puodų ir keptuvių, jai taip pat galima įsitaisyti specialią apsaugą, kad vaikas negalėtų sugriebti už rankenos ir apsipilti kokiu karštu skysčiu ar tiesiog užsimesti ant savęs sunkią keptuvę.
Jei jūsų virtuvės baldai turi aštrių kampų, derėtų juos apsaugoti su specialiomis kampų apsaugomis. Net jei ir uždėjote apsaugas stalčiams ir durelėms, derėtų kažikuriuos daiktus perkraustyti į vaikui nepasiekiamas vietas. Tik dėl viso pikto jei vaikas įveiktų visas apsaugas. Tie daiktai būtų įvairūs aštrūs įrankiai, dūžtantys daiktai, indų plovikliai ir kita chemija. Juk dureles galima ir pamiršti uždaryti.
Atėję į virtuvę viską pabandykite apžvelgti smalsiomis vaiko akimis (ir tokiame pačiame aukštyje kaip mato vaikas). Pažiūrėkite ar nekyšo pašonėje koks elektrinio virdulio laidas, ar visi daiktai saugiai patraukti nuo kraštų ir vaikas jų tikrai nepasieks.
Kuomet dirbate virtuvėje ir vaikas sukiojasi aplinkui – visuomet labai atsargiai darykite staigius judesius, ypač kilnodami puodus su verdančiu vandeniu, karšta keptuvė ir pan. Jei reikia trumpam išeiti iš virtuvės, geriau pasiimkite kartu ir vaiką. Būtų puiku, jei turėtumėte kokią dėžutę pilną žaisliukų ir vaikas su jais žaistų tik virtuvėje ir niekur kitur jų būtu nematęs. Tuomet jo susidomėjimas tais žaislais taip greit neišblėstų ir jūs galėtumės ramiau atlikti ruošos darbus. Vaikai taip pat labai mėgsta magnetukus ant šaldytuvo, galite įsigyti keletą saugaus dydžio ir saugių formų magnetukų ir vaikas vėl kurį laiką bus užsiėmęs sava veikla.