Renkantis virtuvės baldų formą…

Virtuvės baldų formos parinkimas toks pat svarbus kaip ir jūsų virtuvės baldų planavimas. Tai ženkliai sumažina jūsų pasirinkimą ir nukreipia jus teisinga kryptimi planuojant efektyviai veikiančią virtuvę, taip sutaupant  jums daug laiko svarstant visus variantus. Pats svarbiausias dalykas yra prisiminti, kad ir kokią virtuvės baldų formą pasirinktumėte, visų svarbiausia tai ją suplanuoti kuo efektyviau veikiančią. Tai reiškia, kad maisto gaminimui reikia, kad šaldytuvas, kaitlentė ir kriauklė nebūtų  labai  nutolę vieni nuo kitų. Kita labai svarbi taisyklė, tai būtinai palikti darbinę vietą ant stalviršio, tarp  kaitlentės ir kriauklės, maisto ruošimui. Kiekvienoje virtuvės baldų formoje yra darbinis trikampis su savais privalumais

Kokios formos bus Jūsų virtuvės baldai?

Toliau aptarsime visas galimas virtuvės baldų formas, taip bandydami jums padėti nuspręsti prie kurios formos jūsų poreikiai labiausia linksta.

  • u formos virtuve, u formos virtuves baldaiU-Formos virtuvės baldai. Ši forma leidžia išdėlioti šaldytuvą, viryklę ir plautuvę ant skirtingų sienų, taip sudarydami patį kompaktiškiausią  darbinį trikampį su mažiausiai bereikalingo judėjimo. Virtuvės baldų U-formai, labiausiai tinka plautuvė per centrą (daugiausia naudojamas elementas), o šaldytuvas ir viryklė šoninių stalviršių kraštuose, kad darbinis stalviršio paviršius nebūtu perskirtas, ir jo liktų maksimaliai maisto ruošai. Ši forma labiausia tinka didelėms erdvėms kurių forma beveik kvadratinė. U formos gale, atviroje vietoje dar galima įprojektuoti ir salą kuri butu atsukta į valgomąjį ar svetainę, taip sudarydama galimybę labai dideliam darbiniui plotui. Tokia forma labiausia tiktų mėgstantiems gaminti ir bendrauti su aplinkiniais, kurie galėtų sėdėti salos gale ir mėgautis maisto gaminimo procesu,  bet tuo pačiu išlaikydami virtuvės privatumą. U-formos virtuvė tinka  turintiems didelę erdvę, kurią galėtu skirti virtuvei . Trūkumas būtų, kad kai kuriem žmonėms, nemėgstantiems uždarų erdvių, gali būti truputį nejauku, jei šituos U-formos virtuvės baldus bandysite patalpinti nepakankamai didelėje erdvėje ir jausite laisvės stygių. Taip pat tokioje virtuvės baldų formoje yra net labai daug vietos pasidėjimui, todėl reikia turėti gerą atmintį bandant prisiminti kur kas padėta, o tai gali būti dar sunkiau kai virtuvėje šeimininkauja net keli virėjai, kurie mėgsta pasidėti daiktus ten kur jiems patogu.
  • L formos virtuve, L formos virtuves baldaiL-Formos virtuviniai baldai. Šio virtuvės tipo pasitaiko dažniausiai.  Darbiniui trikampiui ši forma  naudoja dvi sienas. Efektyviausias tokios formos išplanavimas (jei tik leidžia aplinkybės), tai kai šaldytuvas būna integruotas ilgesnėje L-formos dalies gale, plautuvė toje pačioje eilėje kaip ir šaldytuvas, tik jau plautuvė turėtų būti per vidurį, palikdama darbinės vietos tarp šaldytuvo ir plautuvės, kad būtų vietos atsineštiems produktams iš parduotuvės patogiai pasidėti šalia šaldytuvo prieš sudėliojant maisto produktus į jį. O viryklė turėtų būti protingai suprojektuojama likusioje L-formos dalyje, kad išgauti kuo optimaliausią darbinę zoną. Kadangi L-formos virtuvės baldai naudoja tik dvi sienas, kad sudaryti darbini trikampi, jis gaunasi kiek siauras su viena ilgesne kraštinė.  Būtent todėl plautuvė turėtų būti per centrą tokio darbinio trikampio. Nebus išplanavimas pats efektyviausias,  jei nuo dažniausiai naudojamo įrenginio – plautuvės, šaldytuvas ir viryklė bus po kaire ar dešine ranka. Tokios formos virtuvės baldai labiausia tinka, taip pat didesnėms erdvėms, kurios gali būti sujungtos su valgomuoju ar svetaine. Papildomų patogumų galima iš tokios formos galima išgauti pastačius salą tinkamoje vietoje, jei tik yra galimybė įvertinant laisvą judėjimą tarp stalviršių. Laisvam judėjimui kaip minimumas turėtų būti palikta 1,2metro.
  • G formos virtuve, G formos virtuves baldaiG-formos virtuvės baldai. Tokia forma laisvai gali būti padaroma iš L-formos virtuvės baldų, papildomai gale pastačius L-formos barą. Tokia virtuvės forma labai patogi turint tik dvi virtuvės sienas prie kurių gali būti montuojami virtuvės baldai, tačiau jums trūksta galimybių efektyviai susikurti darbo zoną. Tokiu atveju G-formos virtuvės baldai tam idealiai tinka. Taip galima nelabai jau didelėje erdvėje sukomplektuoti labai patogią funkcionalią virtuvę su daug pasidėjimui esančios vietos. Virtuvės baldai G-formos virtuvėje idealiai tinka erdvėse kur virtuvė sujungta su svetaine.  Tokie virtuvės baldai gali atstoti ir baro funkciją, kur labai patogu prisėsti ir išgerti rytinės kavos ar vakarinio kokteilio. Tokios formos virtuvėje reikėtu imtis papildomų saugumo priemonių jei namuose yra mažų, dar nestabiliai bėgiojančių vaikų. Kadangi būtent tokie virtuvės baldai turi daugiau kampų į kuriuos galima užsigauti.

Virtuvės baldai, kurie telpa į mažas siauras erdves, nusipelno pagarbos. Nes į jas taip pat turime sutalpinti visus buitinius prietaisus, tokius kaip šaldytuvą, viryklę, plautuvę, paliekant darbinę zoną ir nepamirštant efektyvumo. O tai kartais gali būti tikras iššūkis. Virtuvės baldai mažose erdvėse taip pat yra kelių tipų.

  • Koridoriaus tipo virtuves baldaiKoridoriaus tipo virtuvės baldai. Tokia virtuvė projektuojama erdvėse kurios neturi jokio kito praėjimo kaip tik pro virtuvę. Tokioje formoje virtuvės baldai turi dvi sienas, kad sukurti  darbo trikampį. Jei tik yra galimybė, geriausia plautuvę ir viryklę montuoti venoje eilėje, kadangi jie yra naudojami dažniau nei šaldytuvas. O šaldytuvą suprojektuoti kitoje sienoje. Tokios formos virtuvėj turėtų būti imamasi papildomų saugumo priemonių. Tokių virtuvės baldų darbo zona pastoviai kryžiuojasi su praėjimu iš patalpos į patalpą, o tai labai nesaugu. Todėl  jei tik įmanoma tokios formos virtuvės baldų reikėtų vengti.

 

  • Tiesios sienos virtuves baldaiTiesios sienos virtuvės baldai. Tokioje virtuvėje ergonomiškai suprojektuoti virtuvės baldus yra dar sudėtingiau. Nes jei stalviršis ilgas, tenka daug vaikštinėti nuo vieno darbinės zonos taško prie kito. Jei stalviršis trumpas, lieka labai mažai vietos darbinei zonai ant stalviršio paviršiaus. Kai visi prietaisai montuojasi vienoje sienoje, taisyklė išlieka ta pati. Plautuvė dėl patogumo turėtų būti per centrą. Tokios formos virtuvėje gali labai gerai pagelbėti papildoma sala, jeigu tik yra galimybė iki jos atvesti elektros ir santechnikos mazgą.

 

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį?

Kad ir ką planuotumėte yra funkcionaliausia kai plautuvė yra darbinės zonos centre, jeigu tiktais tai įmanoma. Nes plautuvė  yra dažniausia naudojama iš visų trijų prietaisų. Jei suplanuosite plautuvę ir viryklę tame pačiame stalviršyje, taip išvengsite grindų pritaškymo kiekvieną kartą kai su nuplautais maisto produktais keliausite prie viryklės ar ruošitės pjaustymui pasidedami nuplautas daržoves ant darbastalio, kuris yra paliktas tarp viryklės ir plautuvės. Kai planuojate šaldytuvą visada pagalvokite apie tai, kad atsidariusios šaldytuvo durys žiūrėtu į darbo zonos centrą o ne priešingai.

Įsitikinkite, kad prie visų jūsų prietaisų yra paliktos darbo vietai skirtos zonos. Taip kaip prie šaldytuvo jums reikalinga pasidėti maisto produktus kuriuos ketinate sudėlioti į šaldytuvą, taip šalia plautuvės reikalinga darbinė zona, kurioje galėtumėte iškart padėti slidžius, ką tik išplautus, daiktus. Šalia viryklės taip pat reikalinga darbo zona iš abiejų pusių, kad bet kada galėtumėte saugiai padėti karštą puodą kurio jau nebegalite išlaikyti. Tik tokiu atveju jei jūsų stalviršio paviršius nėra  karščiui atsparus, padėkite kokį keramikinį ar grūdinto stiklo padėklą, kuris būtent tam skirtas. Taip pat tą darbo zoną labai patogu išnaudoti daržovių papjaustymui, kurias reikia iškart suberti į puodą ar keptuvę.