Ergonomika virtuvėje

Ergonomika – graikiškos kilmės žodis, ergo – darbas + nomos – dėsnis. Tai mokslinė disciplina, tirianti žmogaus arba žmonių grupių psichofiziologines galimybes, ribas ir ypatumus darbo procese, jame naudojant įvairias technines priemones. Arba trumpiau – mokslas apie tai kaip darbo aplinką ir darbo įrankius padaryti patogesnius naudojimui. Tad jeigu norite turėti patogią aplinką gaminant maistą, ergonomika virtuvėje turėtų būti įvertinta.

Norite ergonomiškų virtuvės baldų?

Norint, kad virtuvės baldai būtų suprojektuoti ergonomiškai, būtina atsižvelgti į Jūsų poreikius ir į tai, kaip Jūs ketinate naudotis virtuvės baldais ir visais virtuvės buitiniais prietaisais. Ergonomiškai suprojektuoti virtuvės baldai leis Jums patogiai naudotis savo virtuvės baldais ir buitiniais prietaisais. Tinkamiausias variantas virtuvei baldus projektuoti pagal užsakymą. Tokiu būdu, baldus galima pritaikyti pagal Jus, Jūsų virtuvės dydį bei interjerą.

Pagrindiniai ergonominiai reikalavimai, nurodantys atstumus darbo zonoje.

Nesvarbu ar Jūs stovite išsitiesęs ar susikūprinęs, ar esate aukštas ar žemas, sėdite vežimėlyje ar vaikščiojate pasiramstydami – pagrindiniai ergonomikos reikalavimai vis tiek išlieka.

Jūsų ūgis – svarbu!

Atminkite, Jums reikalingi skirtingi aukščiai, atliekant įvairius darbus: minkant tešlą yra atliekamas stūmimo žemyn judesys, todėl mums reikia žemesnio stalo, atvirkščiai – pjaustymas, šiam veiksmui atlikti reikalingas aukštesnis stalas tam, kad nesikūprintumėte.

Darbo zona turėtų būti tokiame aukštyje, kad Jums būtų patogu darbuotis ir galėtumėte viską puikiai matyti – žiūrėti į puodus ar keptuvę iš viršaus yra daug patogiau ir saugiau nei, kad norint įberti prieskonių ar pažiūrėti kaip verda bulvės, kiekvieną kartą stiebtis ant pirštų galų. Kadangi, virtuvėje daugiausia dirba moterys, tai pastatomų spintelių optimalus aukštis – (86-91cm), pritaikytas vidutiniam moters ūgiui.

Jei baldai užsakomi specialiai, jų aukštis pritaikomas pagal poreikį. Galbūt Jūs esate žemas, ar turite kitų specialių poreikių, ir pastebite, kad Jums plautuvė yra gerokai per aukštai, Jums gali būti per sunku ištiesti rankas ir pasiekti plautuvės kraštus, tokiu atveju – pastatomų spintelių aukštį reiktų rinktis žemesnį.

Spintelių plotis standartinis – 60cm., o pakabinamų spintelių plotis apie 32cm, aukštis gali būti visoks – priklausomai nuo šeimininkų pageidavimo. Minimalus atstumas tarp stalviršio ir pakabinamos spintelės apačios turi būti 45cm (45-60cm).

Mikrobangų krosnelė ir orkaitė turėtų būti montuojama pagal Jūsų ūgį, o ne pagal virtuvės baldų kompanijos pasiūlytą aukštį. Jei pradarius mikrobangų krosnelės ar orkaitės dureles negalite matyti turinio ant padėklo, arba negalite patogiai išimti padėklo, vadinasi jūsų mikrobangų krosnelės ar orkaitės aukštis yra per aukštas. Įkaitęs padėklas ar užviręs aliejus tokiais atvejais gali sudaryti labai pavojingas situacijas. Mikrobangų krosnelės ir orkaitės aukščiai gali būti lengvai koreguojami aukštose pastatomose spintelėse be jokio papildomo mokesčio.

Daiktų laikymo vietų paskirstymas, taip pat yra svarbus aspektas planuojant virtuvę. Sunkesnius daiktus turėtumėte laikyti žemai, atvirkščiai – lengvus, kasdien naudojamus daiktus, turėtumėte laikyti aukščiau, kad išvengtumėte nereikalingo, dažno kūprinimosi.

Darbinis trikampis

Virtuvės baldai didelėje erdvėje gali  labai lengvai padaryti iš Jūsų sportininkę(-ą), neapdairiai parinkus vietą kai kurioms spintelėms ar buitinei technikai. Žinoma, daug judėti yra sveika, bet ar virtuvė yra ta vieta, kurioje norėtumėte nueiti daug nereikalingų  kilometrų per metus, nuo vienos spintelės prie kitos?

Reikia įdėti nemažai pastangų, kad virtuvės baldai atitiktų visus Jūsų poreikius. Tam, kad virtuvėje susikurtumėte patogią aplinką ruošai, virtuvės baldai turėtų būti suprojektuoti taip, kad šaldytuvas, viryklė ir plautuvė virtuvės zonoje sudarytų vizualų trikampį, tai užtikrins jūsų laisvą judėjimą tarp visų trijų, dažniausiai naudojamų, įrenginių.

Jau net prieš penkiasdešimt metų efektyvumo ekspertai apskaičiavo šeimininkių nužingsniuojamus žingsnius tarp šaldytuvo, plautuvės ir viryklės. Atstumai tarp visų šių prietaisų nebūtinai turi būti vienodi, bet susidariusio darbinio trikampio kraštinių suma turėtu sutilpti nuo 2,7m iki 5,3m.

Taip pat, patariame palikti laisvo stalviršio prie šaldytuvo – tokiu būdu turėsite vietą, kur galėsite padėti maisto produktus, kuriuos ketinate sudėti į šaldytuvą. Dėl saugumo ir patogumo turėtų būti palikta laisvos vietos ant stalviršio iš abiejų viryklės pusių, jei staiga prireiktų padėti karštą puodą ar keptuvę. Toje vietoje stalviršis turi būti atsparus karščiui ir drėgmei.

Jūsų pasirinkimą, kalbant apie virtuvės baldų išdėstymą, įtakos labai daug veiksnių, tokių kaip: langai, durys, kaminas, patalpos plotas, laiptuotos grindys, radiatoriai, ar net, jau nuo seniai paruošta, gartraukio ištraukimo anga, kurios neturėsite galimybės perkelti kur nors kitur. Elektros ir santechnikos įvadai, dauguma atveju, nėra kliūtis, nes juos galima nesunkiai perkelti į kitą norimą bei tinkamą vietą. Neleiskite, kad virtuvės baldai būtų projektuojami taip, kaip gaunasi, o ne taip kaip norite, vien dėl tos priežasties, jog trukdo kištukinis lizdas.

Buitinę techniką, tokią kaip skalbimo mašina ar indaplovė, rekomenduojame projektuoti greta plautuvės spintelės, tokiu atveju santechnikos įvadų nereikės įrengti keliose virtuvės vietose. Žinoma, atvesti santechnikos įvadą iki buitinių prietaisų, esančių toliau plautuvės, turėsite galimybę naudodami prailginamuosius vamzdžius (šiuo atveju tai kainuos papildomus kaštus bei laiką).

Kokią virtuvę jūs beturėtumėte – didelę ar mažą, mūsų dizaineriai Jums padės susiprojektuoti patogius virtuvės baldus, atsižvelgiant į spintelių išnaudojimą produktams ar daiktams laikyti, bei spintelių išdėstymą patogumui Jums pačiam/-iai naudojantis virtuvės baldais. Mūsų dizainerių paslaugos padės Jums išgauti maksimalų rezultatą, siekiant sukurti optimaliausius virtuvės baldus Jums, atsižvelgiant į visus įtaką turinčius veiksnius, bei Jūsų paskirtą biudžetą.