Ekologiška virtuvė
Ekologija (graikiškai οίκος – namas, būstas + λόγος – mokslas, žodis) – mokslas, tiriantis gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, įskaitant tokius fizinius veiksnius kaip klimatas, geografinės sąlygos, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveiką.
Ekologija virtuvėje prasideda nuo ekologiškos mitybos, tačiau ji tuo ikrai nesibaigia. Energiją taupanti maisto ruoša, valymo įpročiai, įrenginių, pagamintų iš ilgai tarnaujančių medžiagų, naudojimas – visa tai yra labai svarbu, norint turėti ekologiškai draugišką virtuvę. Jūsų teisingas sprendimas, susikurti kuo ekologiškesnę aplinką savo virtuvėje, bus naudingas ne tik Jums ir Jūsų kišenei, bet ir visų mūsų planetai.
Virtuvė, su įrengtais virtuvės baldais ir sumontuota buitine technika, sunaudoja daugiausiai energijos Jūsų namuose (net apie 40 procentų), taip pat – joje pagaminama daugiausiai šiukšlių, kurių tik apie 10 procentų yra perdirbamų, jeigu jas tinkamai atrūšiuojate.
Mūsų paprasti, teisingi patarimai kaip elgtis virtuvėje, kurioje įrengti virtuvės baldai, (pradedant nuo maisto atsiradimo virtuvėje, jo gaminimo būdo, baigiant maisto atliekų rūšiavimu) – skirti Jums, tam, kad galėtumėte susikurti ekologišką virtuvę.
Pagrindiniai veiksniai, kuriantys ekologišką virtuvę:
- Ilgai tarnaujančios medžiagos
Rinkitės ilgai tarnaujančius virtuvės reikmenis ir indus, tokius, kurių neprireiktų dažnai atnaujinti. Tai reiškia, kad teks atsikratyti indų padengtų‚ ‘‘TEFLON‘‘ medžiaga, nes, kaip žinoma, ji yra laikina, greičiau susidėvinti. Geriau rinkitės nerūdijančio plieno ar ketaus gaminius. Su šiek tiek investicijų, gera ketaus keptuvė tarnaus net kelioms kartoms.
Rinkitės tvirtus įrankius, o ne prastos kokybės medinius šaukštus. Mediniai virtuvės įrankiai ilgai netarnauja, pradeda tamsuoti, be to – prasčiau nuplovus kaupia bakterijas. Plastikiniai – gali išsilydyti, jei paliksite karštoje keptuvėje, ir tai reiškia, kad vėl turėsite atsinaujinti virtuvės įrankius, kuriuos laikote virtuvės baldų stalčiuje.
Pirkite tik geros kokybės peilius, kuriuos reikia daug rečiau galąsti. Jei kokybiškus, tvirtus peilius naudosite pagal paskirtį ir laikysitės visų gamintojo rekomendacijų, prailginsite savo peilių tarnavimo laiką.
Pasirinkite ilgai tarnaujančius, medžiaginius virtuvės rankšluosčius, vietoj popierinių virtuvės rankšluosčių.
- Energijos taupymas
Kai ateina laikas rinktis viryklę, dujinę ar elektrinę, turėtumėte tikrai gerai pagalvoti apie abiejų variantų trūkumus ir privalumus. Gamtinės dujos yra natūralūs gamtiniai ištekliai, o dauguma elektros energijos – pagaminama atominėse elektrinėse. Dauguma maisto gaminimo specialistų renkasi dujinę viryklę dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui – daug greičiau reguliuojama kaitra. Jei Jūs esate dujinių viryklių gerbėjas ir ieškote naujos viryklės, neabejodami ją ir įsigykite, taip prisidėsite prie ekologiškos aplinkos kūrimo.
Kas dėl elektrinių viryklių, skirtų virtuvės baldams, tai ekonomiškiausios viryklės yra su indukciniais elementais. Ji nukreipia elektromagnetinę energiją tiesiai į puodą ar keptuvę, palikdama viryklės paviršių tik šiltą. Vienas iš dviejų indukcinės viryklės minusų yra tas, jog įsigijus indukcinę viryklę Jums gali tekti atsinaujinti ir visą puodų rinkinį, kadangi, indukcinėms viryklėms privaloma naudoti magnetui jautraus metalo puodus, aliuminiai ir stikliniai puodai tokiai viryklei netiks. Kitas minusas – kol šita technologija vis dar nauja, žinoma, už ją reikės truputį papurtyti piniginę. Tačiau, indukcinė kaitlentė suvartoja dvigubai mažiau energijos nei įprasta elektrinė viryklė, todėl brangesnė investicija laikui bėgant atsipirks.
Tas pats galioja kaitlentėms su keraminiu stiklo paviršiumi, kurios naudoja halogeninius elementus kaip kaitinimo šaltinį, todėl, iš efektyvumo pusės, ši kaitlentė yra sekantis geriausias pasirinkimas po indukcinės kaitlentės. Tokios kaitlentės greitai reaguoja į pakeistus kaitros nustatymus. Keraminį kaitlentės paviršių labai lengva prižiūrėti, valyti. Šios kaitlentės ekologiškiausias naudojimas – tinkamai pasirinkti indai plokščiu, neapvalintu dugnu.
Viryklės pasirinkimas, tikriausiai, bus įtakotas kainos ir gyvenimo būdo, todėl ekologiškiausias pasirinkimas, kurį lengvai galite išsirinkti, tai pasirinkti įrenginį, kuriuo Jūs galėsite naudotis bent dešimtmetį ar daugiau.
Jei ant 20 cm skersmens viryklės kaitinimo vietos dėsite puodą, kurio skersmuo 17 cm, tuomet Jūs švaistysite energiją, todėl tinkamas puodų ir keptuvių dydis, taip pat, yra labai svarbu norint prisidėti prie ekologijos. Naudoti tinkamo dydžio puodų dangčius, verdant ar kepant, rekomenduojama norint sutaupyti elektros išlaidas. Tad, naudokite juos kiekvieną kartą, kai tik įmanoma. Beje, jei turite galimybę – įsigykite greitpuodį ir pratinkitės kuo dažniau juo naudotis, nes jis Jums sutaupys net 70 procentų suvartojamos energijos.
Prieš nutrūktgalviškai lekiant į prekybos centrus, su tikslu įsigyti naują buitinį prietaisą, jei senasis sugedo, pasidomėkite ar tikrai remontas senajam jau nebepadės. Gal galite ne tik, kad pataisyti, bet ir atnaujinti vieną kitą buitinio prietaiso dalį ir, tokiu atveju, senasis Jūsų prietaisas atitiks visus naujiems įrenginiams iškeltus reikalavimams. Jei tikrai atėjo laikas atsisveikinti su virtuvės buitiniais prietaisais, tuomet jų atsikratykite tinkamai – pavyzdžiui, atiduokite kompanijoms, kurios užsiima buitinių prietaisų perdirbimu.
Rikdamiesi naujus produktus, atkreipkite dėmesį į prietaiso energijos klasę nurodančius lipdukus. Jeigu norite sutaupyti pinigų, elektros sąnaudoms apmokėti, tuomet įsitikinkite, kad įsigysite tik energiją taupančius buitinius prietaisus.
ES energetinis ženklas žymi energijos suvartojimą nuo A+++ (efektyviausias, mažiausia energijos sunaudojantis) iki D (mažiausiai efektyvus, daugiausiai energijos suvartojantis). Jame, taip pat, rasite energijos suvartojimą, pažymėtą kW/h, ir kitus naudingus, lengvai suprantamus ženklus.
Jei Jūs turite mikrobangų krosnelę, tai nepamirškite, kad šildydami maistą mikrobangų krosnelėje, o ne orkaitėje, galite sutaupyti net iki 80 procentų suvartojamos elektros energijos, skirtos maisto šildymui. Kad išnaudotumėte elektros sąnaudas maksimaliai, patartina vienu metu orkaitėje kepti net kelis patiekalus, žinoma, jei gaminamo maisto kvapai nepakenks norimam skoniui išgauti ir, aišku, jei orkaitės dydis tai leidžia.
Venkite užšaldytų pusgaminių. Pasigaminkite maistą patys savo namuose. Maisto užšaldymui ir atšildymui išeikvojama daug energijos. Jei gaminsite maistą savo virtuvėje, Jūs visada žinosite kokie produktai ar įrankiai buvo panaudoti patiekalui ruošiant, bei sutaupysite energijos.
Vargu ar susimastėte, kad senamadiškas šaldiklis, su horizontaliu dangčiu, yra veiksmingesnis nei, kad vertikaliai stovintis šaldiklis. Viena iš pagrindinių to priežasčių – šiluma kyla į viršų, o šaltas oras leidžiasi žemyn, todėl, kai atidarote vertikalaus šaldiklio duris, šaltas oras, tiesiog, iškrenta į patalpą, o skrynios tipo šaldiklyje, kai durys yra atidarytos, šaltas oras pasilieka ten, kur ir buvo – apačioje. Šaldikliai dar veiksmingesni, jei jie eksploatuojami vėsioje vietoje, pavyzdžiui, rūsyje ar garaže.
- Ekologiškas valymas
Dar vienas geras sprendimas, kuriant ekologišką virtuvę, – valyti virtuvės baldų paviršius ir rankomis plaunamus indus baltojo acto ir sodos mišiniu. Atsikratykite visų, cheminiu pagrindu pagamintų, valiklių, kuriuos Jūs naudojate virtuvės baldams valyti, virtuvės baldų stalviršiui, stiklui, sienoms, grindims. Šiai dienai yra nemažai kompanijų, gaminančių valymo priemones iš netoksinių, biologiškai skaidytų augalų. O kaip ir minėjome anksčiau, Jūs ir patys galite pasigaminti ekologišką valiklį iš acto ir sodos.
- Apsipirkinėjimas arčiau namų
Apie maisto produktų ekologiškumą reiktų susimąstyti jei tie produktai atkeliauja iš tolimųjų šalių. Žinoma, yra produktų, kurių Lietuvos ūkininkai mums pasiūlyti negali, bet – dešrą ar bulves patariame pirkti tiesiai iš vietinių ūkininkų. Pagalvokite kiek ir kokios energijos reikia, tam, kad ispaniška dešra atsirastų ant stalo, mūsų namuose. Be to, ilgoje kelionėje vaisiai ar daržovės vis vien išlieka švieži, lyg ką tik iš daržo, bet, kad taip nutiktų produktai yra chemiškai apdorojami įvairiais konservantais, biocidais ir dar visokiais velniais. Tad patariame, kiek tik įmanoma, pirkite vietinės rinkos maisto produktus, bei įsigykite juos pas vietinius ūkininkus.
- Saulė!
Vienas iš didžiausių ir efektyviausių žingsnių – panaudoti saulės energiją virtuvėje. Virtuvėje, kur jau įrengti virtuvės baldai, praleidžiama labai daug laiko ir geras apšvietimas yra ne tik patogumas, bet ir būtinybė. Kai kurie virtuvės baldai, net ir dienos metu, turi būti apšviesti. Turėti didelius langus virtuvėje, arba turėti jų daugiau, yra labai naudinga. Tokiu atveju, temstantį vakarą, sunaudosite mažiau elektros, tam, kad gerai apšviestumėte patalpą. Jei dar tik planuojate naujų namų statybą ar įsigijimą, numatykite, kad virtuvės baldai būtų įrengti gerai apšviestoje patalpoje. Jei biudžetas leidžia ilgainiui atsiperkančiai investicijai, pagalvokite, kaip virtuvėje galėtumėte panaudoti saulės kolektoriaus sušildytą vandenį.