Orkaitės

Sunku įsivaizduoti virtuvę be kepamų pyragų kvapo. Todėl net nekyla abejonių, kad daugelio žmonių virtuvėje,virtuvės baldai parinkti ir išdėstyti taip, kad į juos dar būtų galima įmontuoti orkaitę. Belieka ją tik įsigyti. Viskas atrodo labai paprasta: išsirenki tau patinkantį prietaisą ir jį perki. Bet kaip visuomet iškyla vienas klausimas: ar jis tikrai atitiks tavo lūkesčius? Labai sparčiai tobulėjančios technologijos suteikia galimybę virtuvės buitinės technikos modelius papildyti vis naujesnėmis funkcijomis, todėl dažnai sunku nuspręsti kokių funkcijų reikia, o kokios nebūtinos. Šiame straipsnyje apibūdinsime šiuolaikinę orkaitę, išskirsime svarbiausias ir naujausias šio prietaiso funkcijas.

Orkaičių rūšys

Šiandien kiekvienas buitinės technikos gamintojas siūlo daug skirtingų orkaičių. Sunku nuspresti kuris prietaisas iš siūlomų yra geriausias. Šiuo metu labiausiai paplitusios yra įmontuojamos orkaitės. Nors savo funkcionalumu įprastos pastatomos orkaitės nenusileidžia įmontuojamoms orkaitėms. Todėl į klausimą, kuris variantas iš šių dviejų yra geriausias, jums atsakys jūsų virtuviniai baldai, nes visus prietaisus būtina derinti prie jų. Daug sunkiau nuspręsti kuri orkaitė geresnė dėl to, kad jos skiriasi pagal kaitinimo rūšis.

Dujinės orkaitės

orkaitesTai orkaitės, kurios dažnai būna ekonomiškesnės, tačiau neretai turi mažiau funkcijų nei elektrinės. Dujinėse orkaitėse kaitinama iš apačios, bet yra modelių kuriuose kaitinama iš viršaus. Šiuolaikinės orkaitės beveik visuomet turi dujinį kepintuvą (grilį), bet labai dažnai jis pakeičiamas elektriniu kepintuvu.

orkaites (2)Elektrinės orkaitės

Tai daugiafunkcinės orkaitės turinčios visas dujinių orkaičių funkcijas. Galimybė pasirinkti tikslią temperatūrą, greitai ją pasiekti ir išlaikyti viso kepimo proceso metu. Tai yra pagrindinis elektrinių orkaičių privalumas. Elektrinių orkaičių kaitinimas vyksta ir iš viršaus, ir š apačios, o daugelyje modelių kaitinamos šoninės ir užpakalinė sienelės. Šis kaitnimo principas paspartina ir užtikrina kokybišką kepimo procesą. Šiuolaikinės orkaitės taupiai vartoja elektros energiją. Jos turi termostatą, kuris reguliuoja kaitinimo elementų veikimą. Šiluma dėl specialios izoliacijos šildo tik kepamus produktus, o ne orkaitės dureles ir išorines sieneles. Tačiau neretai dujinės orkatės būna ekonomiškesnės.

orkaitesGarų orkaitės

Šiose orkaitėse, kaitinimo būdai derinami su karštų garų funkcija. Orkaitė įkaitinama iki 96 laipsnių, o vėliau temperatūra reguliuojama pagal gaminamą patiekalą.

Orkaičių valdymas

Šiuolaikinės orkaitės skiriasi ne tik pagal savo energijos šaltinį, bet ir pagal valdymo technologiją. Šiuo metu paplitę trys valdymo variantai.

Valdymas rankenėlėmis. Tai valdymo technologija, kai kepimo būdus ir temperatūrą reguliuoja dvi rankenėlės. Orkaitės su tokio tipo valdymu taip pat turi ir mygtukų, kuriais reguliuojamas laikas. Jos taip pat gali turėti LED ekranėlį, ar sensorinį laiko valdymą.

Mygtukinis valdymo būdas. Šį valdymo tipą turi šiek tiek brangesni modeliai. Jie valdomi vien mygtukais. Jais nustatomi kepimo režimai, temperatūra, laikmatis. Šie modeliai turi LED ekranėlį, kuriame pateikiama visa reikalinga informacija kepimo proceso: matoma tiksli skaitinė temperatūra, nupieštas kepimo režimas, nustatytas laikas.

Sensorinis valdymo būdas. Šis valdymo būdas orkaitėms suteikia pranašumą dizaino atžvilgiu. Nelieka atsikišusių rankenėlių ar mygtukų. Virtuvės baldai su orkaite, kuri valdova sensoriniu būdu, suteikia modernumo pojūtį.

Orkaitės gali skirtis ir tuo, kad jos turi arba neturi ryšio su kaitlente:

Susijusios su kaitlente. Šio tipo orkaitės valdymo plokštumoje išdėstyti keturi kaitlentės jungikliai.

Autonominės orkaitės. Tai orkaitės neturinčios ryšio su kaitlente. Šio tipo orkaitę daug lengviau pritaikyti prie virtuvės baldų, nes jos gali būti montuojamos tiek drauge su kaitlente, tiek atskirai.

Labai svarbu, kad virtuės baldai ir jūsų orkaitė derėtų ir atrodytų patraukliai, bet daug svarbiau yra funkcijos, kurios užtikrina kokybišką maisto gaminimo proesą.

Funkcijos užtikrinančios patogumą

Daugelis orkaičių pasižymi tokiomis savybėmis kaip kepimo funkcijų gausa, apsauga nuo vaikų ir t.t.. Šios ir panašios funkcijos tapo savotišku standartu. Tačiau galima išskirti savybes kurios teikia išskirtinę naudą.

  • Pirolizė – tai medžiagų kaitinimas ir skaidymas be oro. Orkaitės turinčios šią fukciją pačios išsivalo. Orkaitė įkaista iki 500 °C, todėl visi maisto likučiai, trupiniai ir visa kita tiesiog išskaidoma. Turint orkaitę su pirolizės funkcija pamiršite varginantį orkaitės šveitimą, o jūsų virtuvės baldai su švaria orkaite išliks estetiški.
  • “Aqua clean” sistema. Tai alternatyva pirolizės funkcijai. Orkaites su “Aqua clean” sistema irgi lengva valyti. Į skardą tereikia įpilti vandens, įjungti šią funkciją ir po pusvalandžio visus nešvarumus nuvalyti šluoste.
  • Automatinis receptinis kepimas. Tai funkcija, kuri padės jums tobulai iškepti tai ko jūs norite. Jūs pasirenkate kokį gaminį norite iškepti, o kepimo laiką, temperatūrą, kaitinimo tipą ir visą kitą parinks pati orkaitė.
  • Teleskopiniai bėgeliai. Šios funkcijos dėka kepinys su skardele ištraukiamas tarsi stalčius, dėl to lengva apžiūrėti ir išimti kepinį. Skardelė niekada neiškris, todėl sumažėja nusideginimo rizika.
  • „BOOSTER“ (greito įkaitinimo funkcija) leidžia įkaitinti orkaitę per labai trumpą laiką.
  • Konvektorius. Dėl konvektoriaus orkaitėje šiluma pasiskirsto tolygiai, todėl kepiniai niekada neperkepa ir orkaites (4)nepridega. Naudojant kepintuvą (grilį) kartu su konvektoriumi karštas oras patiekalą apsupa iš visų pusių, todėl nebūtinas sukamas iešmas. Kepant mėsą, konvektoriaus dėka, riebalai nenusėda ant orkaitės sienelių, bet suteka į padėklą.
  • Žiedinis kaitinimo elementas. Jis būna įrengtas aplink konvektorių ir suteikia galimybę greitai ir kokybiškai atšildyti šaldytus produktus, labai praverčia šildant patiekalus. O konvektorių naudojant kartu su viršutiniu ir žiediniu kaitinimu galima gaminti net kelis skirtingus patiekalus iš karto.

orkaites

  • Grilis. Kai kuriuose modeliuose yra ir didelis, ir mažas grilis. Tai nekeičia gaminimo technologijos, tačiau taupo elektros energiją. Mažieji griliai naudojami kepant nedidelius kepsnius, o didysis – kai norima paruošti didelę mėsos porciją.
  • Besisukantis iešmas. Jis padeda apkepti mėsą iš visų pusių.
  • Mėsos termometras. Suteikia galimybę išmatuoti kepsnio vidaus temperatūrą ir leidžia užtikrinti, kad kepsnys bus idealiai iškepęs tiek išorėje, tiek viduje.
  • Laikmatis. Jis leidžia programuoti orkaitės darbą. Elektroninis laikmatis automatiškai išjungia arba įjungia orkaitę nustatytu laiku.

Kad jūsų virtuvė ir virtuvės baldai būtų pilnaverčiai, juose tikrai turi būti įmontuota orkaitė. O jei ji turi visas šias funkcijas, jūs ne tik džiaugsitės gražiu virtuvės baldų dizainu, bet ir lengvu, bei kokybišku maisto gaminimu.